Sklepy internetowe stale zwiększają swój udział w krajowym handlu. Na rozwój branży e-commerce ma wpływ przybywająca wciąż liczba nowych użytkowników. Jakie produkty najchętniej kupujemy przez Internet? Które kategorie e-commerce mają największe szanse na zysk i od czego zależy wybór konsumentów? Poznaj najbardziej popularne sklepy internetowe i trendy w handlu elektronicznym!

Jakie sklepy tworzą krajowy rynek e-commerce?

Z możliwości robienia zakupów przez Internet korzystają obecnie tysiące Polaków. Jednym z powodów, dla których nowi konsumenci przekonali się do handlu w sieci, była pandemia COVID-19. Kupowanie produktów na odległość to wygodne rozwiązanie, a w dobie rozwoju e-sklepów niemal nie ma rzeczy, której nie można by było zamówić z dostawą do domu. Czy zwracasz uwagę na to, jakie produkty zamawiasz przez Internet, a jakie wolisz kupić stacjonarnie? Może jesteś przedsiębiorcą, który chce wystartować z własnym biznesem i zastanawiasz się, czy to dobry kierunek rozwoju firmy? Branża sprzedaży online stawia duże wymagania przed nowymi działaczami, ponieważ trudno jest się wyróżnić spośród konkurencji. Istnieją jednak takie sektory tematyczne, które mimo dużej ilości sklepów są chętnie odwiedzane i stale przynoszą zyski. Jakich sklepów jest najwięcej?

Na podstawie raportu Senuto „E-commerce w Polsce 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO” zgromadziliśmy informacje, dzięki którym dowiesz się, z jakich kategorii tematycznych składa się rynek zakupów w Internecie! Największy procentowy udział w handlu elektronicznym należy do kategorii „Dom i ogród”. Branża ta stanowi aż 16,7% całego rynku. Jeśli zastanawiasz się, co wpływa na tak duży odsetek przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą akcesoriów do domostw, pomyśl o wszechstronności tej kategorii. Znajdziesz tu zarówno elementy wyposażenia wnętrz, jak i materiały niezbędne do remontu oraz produkty dla zwierząt. Liczba sklepów internetowych w tej branży warunkowana jest również mentalnością mieszkańców, którzy wiele czasu poświęcają na to, aby ich dom i wnętrze prezentowały się doskonale. Drugie miejsce w rankingu Senuto zajmuje kategoria „Styl i moda” o udziale 13,11%, natomiast podium najbardziej liczebnych branży polskiego rynku zakupów w sieci zamyka „Sztuka i rozrywka” – 8,61%.

Firma badawczo-technologiczna Gemius w raporcie „E-commerce w Polsce 2020. Gemius dla e-commerce Polska” przedstawiła najlepiej sprzedające się artykuły w polskim Internecie. W jakich sklepach internetowych kupuje się najwięcej? Dużą popularnością wśród klientów cieszą się przede wszystkim sklepy sprzedające odzież, dodatki i obuwie. Z czego to wynika? Na stronie internetowej szybko sprawdzisz, czy odzież w rozmiarze, którego potrzebujesz, jest dostępna. Wizyta w sklepie stacjonarnym z nadzieją na udane zakupy może natomiast zakończyć się fiaskiem wynikającym z braku asortymentu. Zapoznanie się z ofertą sklepu online pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo, zgodnie z polskim prawem konsumenta, możesz zwrócić towar bez podania przyczyny, co jeszcze bardziej skłania do zamawiania na odległość. Nieco dalej w zestawieniu najchętniej kupowanych produktów znalazły się „Książki, płyty, filmy” – również nie bez powodu. Gdy na rynku pojawia się nowy towar, znacznie łatwiej jest dokonać zakupu online. Duże zainteresowanie produktem może sprawić, że w sklepach stacjonarnych szybko zostanie wyprzedany, natomiast sprzedaż internetowa oferuje bezproblemowe zakupy i szybką realizację zamówienia. Inna popularna kategoria to „Telefony, smartfony, tablety, akcesoria GSM”, których sprzedaż stała się opłacalnym pomysłem na biznes wraz z rozwojem nowych technologii. Udało Ci się zauważyć, że zabrakło w tym gronie sektora „Zdrowie i uroda”? Kategoria ta jest niezwykle szeroka – składają się na nią nie tylko kosmetyki, ale i perfumy, leki i inne produkty farmaceutyczne. Mimo przewagi kobiet wśród konsumentów tej gałęzi handlu i mniejszej popularności wśród mężczyzn, produkty te zajmują wysokie miejsce w rankingu najczęściej kupowanych artykułów w sklepach internetowych pod postacią kosmetyków i perfum.

Co wpływa na popularność sklepów internetowych?

Od 2010 roku serwis Opineo przygotowuje ranking najlepszych sklepów internetowych. W ostatniej edycji z 2020 roku zostało uwzględnionych 10 sklepów wyróżnionych przez użytkowników spośród konkurencji. Które z kategorii znalazły się na podium? Pierwsze miejsce przypadło sektorowi „Elektronika”- najwyższą ocenę klientów sklepów internetowych uzyskał sklep z częściami zamiennymi do urządzeń. Na drugim miejscu znalazła się kategoria „Odzież i obuwie”, a trzecie miejsce zajął sklep specjalizujący się w tematyce „Zdrowie i uroda”. Ranking został opracowany na podstawie sumy indywidualnych ocen użytkownika, w której pod uwagę wzięto kilka różnych aspektów. Co wyróżnia najlepsze sklepy? Jakie atrybuty są odpowiedzialne za ich popularność? Serwis Opineo postanowił zdać się na opinie konsumentów, dzięki którym wyłoniono zwycięzców! Klienci oceniali sklep internetowy pod względem czterech kryteriów:

  • szybkość realizacji zamówienia,
  • jakość obsługi konsumenta,
  • sposób zapakowania przesyłki,
  • zadeklarowanie chęci polecenia sklepu znajomym.

Polecane sklepy internetowe, które zostały ujęte w rankingu, oferują wysoką jakość usług i priorytetowo traktują zadowolenie klientów. Sprzedaż w sieci wymaga dużego zaangażowania, szczególnie gdy działalność się rozwija, a strona odwiedzana jest coraz częściej. Na popularność sklepu mogą mieć wpływ także inne czynniki. Pomijając kwestie widoczności w wyszukiwarce, marketingu i reklamy, o wyborze sklepu decydują też korzyści wynikające z zakupu oraz wygoda. Konsumenci przywiązują uwagę do ilości dostępnych na stronie produktów, oferowanych metod płatności oraz dostawy. Dla niektórych wyznacznikiem jest możliwość wysyłki do Paczkomatu. Duże znaczenie ma przejrzystość witryny i łatwość swobodnego przemieszczania się po kategoriach. Atut stanowi także wyszukiwarka artykułów oraz atrakcyjne programy lojalnościowe. Najlepsze sklepy oferują swoim klientom bezpłatną dostawę lub zwrot produktów oraz wiele okazyjnych promocji. A Ty na co zwracasz uwagę przy wyborze najlepszych sklepów internetowych?