Klienci coraz częściej korzystają z usług e-commerce i zamawiają produkty przez Internet. Niewielu z nich zastanawia się jednak, jak wygląda proces dostarczania paczek do ich domów czy Paczkomatów. Należy pamiętać, że w całym procesie logistycznym liczy się nie tylko praca kuriera, ale i działania podejmowane w sortowni. To właśnie tam każda paczka kierowana jest na właściwą drogę prowadzącą do klienta. Co dzieje się po tym, jak oddasz swoją przesyłkę kurierowi? Sprawdź!

Jak wygląda droga przesyłki kurierskiej?

Droga, jaką musi przebyć przesyłka, aby w końcu dotrzeć do adresata, zależy od firmy kurierskiej. Przedstawiamy typowy sposób dostawy paczki kurierskiej – warto jednak pamiętać, że może ona wyglądać nieco inaczej w zależności od firmy, z której usług skorzystasz. Pierwszym etapem procesu dostarczenia paczki do odbiorcy jest jej nadanie – stacjonarnie lub coraz częściej też online. Kurier odbiera przesyłkę bezpośrednio od nadawcy lub z punktu i transportuje ją do lokalnego oddziału danej firmy kurierskiej. Tak rozpoczyna się proces transportu liniowego, czyli systemu, wokół którego organizuje się całą dostawę. Po zwiezieniu paczek przez kurierów, wszystkie, niezależnie od adresu, pod który mają dotrzeć, przewożone są do sortowni centralnej, zwanej też magazynem centralnym. Paczki z całego kraju są tam w nocy segregowane ze względu na docelowe obszary ich dostawy. Po podzieleniu według adresów, wyruszają one z głównej sortowni do kolejnych lokalnych oddziałów. Znajdują się tam wcześnie rano, by jeszcze tego samego dnia mógł odebrać je kurier, który doręcza przesyłki pod konkretny adres. Choć z pozoru może wydawać się, że łatwiejszy byłby transport przesyłek bezpośrednio z miejscowości nadania do miejscowości doręczenia, nie jest to prawda. Wynika to z tego, że każdy oddział lokalny otrzymuje codziennie od nadawców od kilkuset do nawet tysięcy paczek, a wszystkie zaadresowane są do zupełnie innych miejsc. Gdyby każda z nich miała wyruszyć do celu bezpośrednio z lokalnych oddziałów firm kurierskich, konieczne byłoby zaangażowanie mnóstwa kurierów, a przede wszystkim ogromnej liczby pojazdów. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której tysiące paczek z dużego miasta miałyby mieć zapewniony przejazd prosto do celu, bez przystanków. Pojazdy nie zawsze byłyby pełne, a wiele tras nie miałoby logistycznie sensu. Dlatego transport przesyłek odbywa się w sposób liniowy, a firmy kurierskie, zanim dostarczą przesyłki klientom, sprawnie organizują drogę, której celem jest centralna sortownia kurierska. Znajduje się ona zwykle w środkowej części kraju, by zachować w miarę równe odległości od różnych obszarów dostawy. Tamtejsze sortowanie paczek pomaga w odpowiednim rozplanowaniu dalszych tras dostaw. Transport paczek z sortowni głównej do oddziałów lokalnych jest znacznie bardziej ekonomiczny. Pojazdy są wypełnione paczkami, które mają dojechać na dany obszar, a później kurier dostarcza je pod odpowiedni adres. Pomaga to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Gdy firma kurierska jest wystarczająco duża, zdarza się, że posiada więcej niż jeden główny magazyn. Dzięki temu sortowanie przesyłek staje się jeszcze sprawniejsze.

Co dzieje się z paczkami w sortowni centralnej?

Sortownie centralne są zwykle ogromnymi, działającymi całą dobę halami z dala od centrum miast. Wokół nich znajduje się duży teren umożliwiający sprawne poruszanie się pakownych samochodów dostawczych. Po odebraniu przesyłki z lokalnego oddziału, kurierzy zawożą je do sortowni. Tam paczki są wyładowywane z pojazdów. Zdarza się, że paczki umiejscowione są na paletach i do ich przetransportowania używa się wózków widłowych. Usprawnia to przenoszenie ciężkich zamówień oraz wysyłek zbiorczych produktów np. z jednego sklepu. W środku, paczki układa się na specjalnych taśmach. Procesy są tam często zautomatyzowane, by jak najbardziej zoptymalizować procesy segregacji. W takim wypadku przesyłki przesuwają się na taśmociągach pod specjalne czytniki, które skanują ich indywidualne kody identyfikacyjne. Pracę tę wykonuje się też czasem ręcznie, szczególnie w mniejszych magazynach. W momencie zeskanowania paczki zmieniają status, który odbiorca może kontrolować za pomocą funkcji śledzenia przesyłek. Następnie segreguje się je na podstawie różnych kryteriów – gabarytów czy miejsca docelowego. Gdy taśmy dostarczą paczkę w odpowiednie miejsce, pracownicy przeładowują ją na palety, którymi później dostarczają przesyłki do konkretnych pojazdów. To ostatni etap, jaki pokonuje paczka w magazynie centralnym. Następnym zadaniem jest transport przesyłek do docelowych magazynów lokalnych. To czasami najdłużej trwający proces, szczególnie gdy miejsce dostawy jest bardzo oddalone od centrali. Po dotarciu do lokalnych siedzib, pakunki są odbierane przez kuriera, który dostarcza je bezpośrednio do klientów.

Na uwagę zasługują paczki posiadające symbole ostrzegawcze. Bardzo często zdarza się, że klienci zamawiają przez Internet przedmioty delikatne, wymagające specjalnego traktowania. Sortowanie np. szklanych czy porcelanowych przedmiotów może różnić się nieco od tego, jak postępuje się z całą resztą paczek. Tymi, które oznaczone są symbolem wskazującym na specyficzną zawartość, w sortowniach zajmują się zazwyczaj ręcznie pracownicy. Gdy kurier dostarcza taką przesyłkę do magazynu głównego, jest ona skanowana, ale nie trafia na taśmy sterowane przez komputery. Wszystkie pakunki z symbolem specjalnym są sortowane ręcznie. Każda paczka nadana w ten sposób, później jest traktowana z większą ostrożnością także przez kuriera dostarczającego. Wszystko po to, by przedmioty dotarły do klientów w nienaruszonym stanie. O to, by z paczką obchodzono się w taki sposób, musi zadbać nadawca. Firmy kurierskie oferują wykupienie dodatkowej ochrony, ponieważ paczkę taką trzeba sortować ręcznie i jest to bardziej czasochłonne niż umiejscowienie jej na zautomatyzowanej taśmie.

Usługi firm kurierskich nieustannie się poszerzają. Nie tylko kurier, ale i pracownicy, którzy uczestniczą w procesie dostawy, dbają o to, by przesyłka w odpowiedni sposób dotarła do celu. Sortownie działają przeważnie w oparciu o nowe technologie. Niezwykle ważna jest logistyczna organizacja procesów firmy kurierskiej, ponieważ to ona zapewnia szybki i bezpieczny sposób dostarczania paczek do odbiorców. Myśląc o działaniu dostaw, powinno się brać pod uwagę nie tylko pracę kuriera, ale i wszystko to, co dzieje się na drodze nadawca-klient.