Na rynku funkcjonuje wiele firm kurierskich oferujących różnorodne usługi. Dla klienta jednym z najważniejszych zakupu aspektów jest niski koszt dostawy. Na stawki, które narzucają kurierzy, wpływa wiele czynników, takich jak m.in. waga przesyłki czy szybkość jej doręczenia. Dowiedz się, czy i jak niskie ceny dostaw wpływają na jakość świadczeń, które oferuje firma kurierska.

Od czego zależy cena kuriera?

Na usługi kurierskie składa się wiele elementów, o których nie myślimy przy zakupach online. Zanim odbiorca otrzyma zamówienie, jest ono poddawane procesom logistycznym. Zamówienia przechodzą przez punkty takie jak magazyn, sortownia czy centrum logistyczne w pobliżu docelowej miejscowości. Na każdym odcinku tej podróży za wysyłany towar odpowiadają pracownicy, których zatrudnia i opłaca firma kurierska. Warto zwrócić przy tym uwagę, że nawet sama spedycja paczek jest efektem zaopatrzenia przewoźnika we flotę odpowiednią pod względem liczebności oraz jakości. To dzięki wystarczającej ilości aut dostawczych oraz kurierów, którzy siadają za ich kierownicą, przesyłki docierają do odbiorcy na czas.

Oprócz aspektów dotyczących procesu dostarczania przesyłki, do kwestii wpływających na koszt usług przewoźnika należy zaliczyć również właściwości paczki. Każde przedsiębiorstwo kurierskie jest zgodne co do tego, że rozmiar oraz waga przesyłki mają wpływ na koszt dostawy. Firmy kurierskie posiadają indywidualnie ustalone cenniki, w których opłaty rosną wraz z gabarytem przesyłek. Koszty wysyłki zależą również od miejsca, do którego przesyłka ma być doręczona. Jeśli jest ona nadawana na zagraniczny adres dostawy, to jej transport będzie kosztowniejszy. Im miejsce docelowe znajduje się dalej od kraju nadania, tym usługi kurierskie będą droższe. Odległość generuje bowiem wydatki związane z transportem, w skład których wchodzą m.in. koszt paliwa czy też zakupu winiet. Dodatkowo czasami do wysyłki zagranicznej należy doliczyć również opłaty celne.

Na cenę przesyłki wpływa również rodzaj wybranej usługi transportowej. Klientom często zależy na przyspieszonej dostawie, ponieważ kupują coś na ostatnią chwilę lub po prostu nie lubią czekać na zamówione towary. Kurierzy mogą zaoferować usługę ekspresowej wysyłki, która sprawi, że paczka uzyska priorytetową pozycję wśród innych zamówień i zostanie doręczona znacznie szybciej niż zwykła przesyłka. Jednak taka usługa wiązać się będzie z dodatkową opłatą. Na większy koszt dostawy paczki złoży się także sposób płatności za usługę. Obsługując zamówienia za pobraniem, firma kurierska musi wyposażyć dostawcę w terminal do płatności kartą lub gotówkę do wydawania reszty. Równocześnie z tym wymogiem idzie wzrost ceny usługi. Z drugiej strony istnieją też aspekty, które mogą wpłynąć na niższą cenę przesyłki. Do takich czynników należy zamawianie towarów od dużych przedsiębiorców czy znanych sklepów. Takie podmioty masowo wysyłają swoje zamówienia, dlatego też często posiadają atrakcyjne oferty transportowe. Przewoźnicy mogą zaoferować im korzystniejsze warunki współpracy niż te, które otrzymują mali sprzedawcy lub klienci detaliczni.

Tani kurier do domu – czy niska cena przekłada się na niższą jakość usługi?

W ostatnim czasie można zaobserwować znaczący wzrost popularności e-commerce. Przeniesienie zakupów do sieci wiąże się z potrzebą zainwestowania w transport i dostawę towarów do klienta. Odpowiedzią na to konsumenckie zapotrzebowanie jest dynamiczny rozwój rynku firm kurierskich i oferowanych przez nie świadczeń. Przewoźnicy rywalizują nie tylko na polu zróżnicowanego zakresu dostaw, ale również w kwestii konkurencyjności cenowej. Wynika to z faktu, iż koszt transportu jest jednym z głównych czynników, na które internauta zwraca uwagę podczas zakupów w sieci. Większość klientów nie chce przepłacać za przesyłkę i woli, kiedy kurier kosztuje niewiele. Niska cena dostawy zachęca do kupna, a czynnikiem, który uchodzi w oczach wielu klientów za jeszcze bardziej atrakcyjny, jest oferowanie całkowicie darmowej dostawy zamówienia. To o tyle ciekawe zjawisko, że w powszechnie przyjętym rozumowaniu rzeczy tanie cechują się zazwyczaj gorszą jakością. Przekonanie to ujawnia się np. przy zakupie żywności, ubrań, zabawek, elektroniki i wielu innych produktów. Podążając za logiką tego założenia, należałoby wnioskować, że tani kurier również oferuje świadczenia wątpliwej jakości. Jednak w tym przypadku jest inaczej. Tak jak już wspominaliśmy, korzystna oferta cenowa proponowana przez firmy kurierskie może wynikać z masowości realizowanych zamówień. Wysyłając paczki wielu klientom, przewoźnik pozwala sobie na obniżenie kosztów podstawowej formy dostawy, ponieważ wysoki wolumen zamówień rekompensuje koszty związane z magazynowaniem, wyposażeniem floty czy zatrudnieniem pracowników. Niezależnie od tego, ile kosztuje usługa kurierska, każdy dostawca paczek zobowiązany jest do terminowej dostawy przedmiotów w nienaruszonym stanie.

Co może zapewnić kurier? – tanie przesyłki a zamówienie o wysokiej wartości

Przypadki chodzą po ludziach – może się więc zdarzyć, że paczka zostanie zgubiona lub uszkodzona w trakcie transportu. Jeśli kupujesz drogie, delikatne lub cenne towary, warto zawczasu pomyśleć o takim obrocie spraw. Chcąc mieć pewność bezpieczeństwa transportu swoich zamówień, zaleca się wykupienie droższej dostawy z ubezpieczeniem towarów. Choć tanie przesyłki kurierskie nie muszą oznaczać słabszej jakości dostawy, to jednak dodatkowa asekuracja przedmiotów sprawi, że będziesz spokojniejszy o stan, w jakim dotrze wysyłany towar. W przypadku niekompletnego wywiązania się z oferowanych przez kuriera świadczeń w łatwy sposób uzyskasz od firmy transportowej odszkodowanie i rekompensatę za poniesione straty.

Jak tanio nadać paczkę kurierem?

Korzystanie z firm kurierskich wiąże się nie tylko z odbieraniem zamówień, ale także z nadawaniem paczek. Przesyłkę można wysłać na kilka sposobów, a każdy z nich wiąże się z innym kosztem. Pierwszą metodą na nadanie paczki jest złożenie zamówienia, po którym kurier przyjedzie we wskazane miejsce i odbierze przesyłkę. Takie nadanie paczki jest wygodne, ponieważ wymaga jedynie zapakowania towaru i oczekiwania na dostawcę. Ta forma nadania należy jednak do jednej z droższych opcji na rynku. Wśród tańszych rozwiązań można wyróżnić nadanie w punkcie obsługi lub Paczkomacie. Nadawanie paczek w automatycznych szafach InPostu bazuje na wygenerowaniu listu przewozowego z danymi nadawcy i odbiorcy, a następnie umieszczeniu paczki z etykietą w skrytce Paczkomatu. Gotową paczkę odbiera kurier InPost, który zapoczątkowuje cały proces doręczenia na adres dostawy.