Ostatnie lata przyniosły zmiany w e-commerce nie tylko pod względem liczby sklepów internetowych czy sposobów promowania w sieci, ale także w zakresie logistycznym. Zarówno sprzedawcy, jak i konsumenci odczuwają potrzebę nadania i odbioru paczki także w weekendy. Wiąże się to m.in. ze zwiększoną liczbą wysyłanych zamówień, jak i różnym trybem pracy klientów. Od 2020 roku można nie tylko nadawać, ale i odbierać paczki 7 dni w tygodniu. Dowiedz się, z jakimi warunkami się to wiąże i czy te zalety dotyczą jedynie Paczkomatów.

Czy Paczkomaty działają w weekendy?

Pierwsze Paczkomaty InPost zostały wprowadzone w Polsce w 2009 roku. 10 lat później na terenie kraju było zarejestrowanych około 6000 punktów odbioru paczek, a w 2021 roku – już ponad 15 000. Wpływ na tak dynamiczny rozwój miała niewątpliwie pandemia koronawirusa generująca wzrost zainteresowania sprzedażą internetową. W 2020 roku InPost wprowadził nową usługę „Paczka na Weekend”, która jest odpowiedzią na potrzeby klientów: 82% ankietowanych przedstawicieli e-commerce wyraziło chęć skorzystania z możliwości nadawania paczki w weekend, a 66% kupujących określiło swoje potrzeby zakupowe jako pilne lub naglące. Badanie nie dotyczyło jedynie dostawy do Paczkomatów – 60% kupujących zadeklarowało chęć skorzystania z dostarczenia przesyłki w weekend także przez kuriera. W ramach usługi kurierzy będą pracowali również od czwartku po południu do soboty – tak, aby odbiór przesyłki był możliwy przez 7 dni w tygodniu.

„Paczka na Weekend” to atrakcyjna oferta dla każdego właściciela sklepu internetowego. Za niewielką opłatą można pozyskać nowych klientów i wybić się na tle konkurencji dzięki możliwości odbioru zamówienia w sobotę lub niedzielę. Dodatkowym atutem jest fakt, że usługa odbioru paczki na weekend nie wymaga aneksowania lub podpisywania nowej umowy z firmą InPost.

Nadanie i odbiór z Paczkomatu na weekend

Całodobowe Paczkomaty są dostępne dla klientów – jak sama nazwa wskazuje – o każdej porze dnia i nocy. Teraz, gdy kurierzy InPost pracują również w weekendy, można swobodniej podchodzić do procesu nadawania paczek i wysłać je „na ostatnią chwilę”. Obecnie nadawanie i odbieranie paczki może odbywać się również za pomocą aplikacji mobilnej. Wystarczy pobrać aplikację na smartfon, założyć konto i za pomocą zakładek „Odbierz paczkę” lub „Nadaj paczkę” wysłać przesyłkę. Do odbioru przesyłki potrzebny będzie numer telefonu i kod odbioru, natomiast nadania paczki można dokonać jedynie z wykorzystaniem określonego wcześniej numeru zamówienia. Warto również korzystać z opcji „Otwórz skrytkę zdalnie”. Dzięki aplikacji mobilnej nie ma konieczności posługiwania się kodem odbioru, wystarczy dostęp do internetu i włączona geolokalizacja. W takim przypadku nie trzeba stać w kolejce do punktu odbioru, a przesyłka może zostać odebrana bezpośrednio ze skrytki.

Dostawa na sobotę – jakie warunki należy spełnić?

Aby zamówienie dotarło do klienta na czas, trzeba jednak przestrzegać określonych wymogów. Nie są to jednak wygórowane restrykcje, a prosta zasada: przesyłka musi zostać nadana w sobotę do godziny 13:00. Wtedy kurier dostarczy zamówienie w ciągu 48 godzin, co oznacza, że paczka może dojść do klienta jeszcze tego samego dnia, a także w niedzielę. Sklep internetowy musi również uprzednio włączyć tę usługę. Koszt dostawy się nie zwiększa, a klient płaci jedynie za włączenie usługi odbioru przesyłki w weekend. Warto mieć na uwadze, że usługa „Paczka na Weekend” z dostawą przesyłki w sobotę odnosi się jedynie do nadań w Paczkomatach. Jak jednak wygląda sprawa z dostawą przesyłki przez kuriera?

Czy firmy kurierskie jeżdżą w soboty?

Odbiór w punkcie jest dostępny w wielu miejscach w Polsce, jednak nie oznacza to, że dla każdego klienta składającego zamówienie online jest to dogodna opcja dostawy. Mieszkańcy mniejszych miejscowości bądź wsi zdecydowanie częściej decydują się na dostarczenie zamówienia kurierem, ponieważ w okolicy brakuje punktów odbioru. Bezpośrednia dostawa do domu przydaje się również w przypadku składania zamówienia na produkty wielkogabarytowe lub takie, które wymagają jak najszybszego odbioru paczki (np. produkty spożywcze lub leki). Dla osób, które chciałyby odebrać przesyłkę od kuriera w sobotę lub niedzielę, mamy dobrą wiadomość – jest to jak najbardziej możliwe. Obecnie wśród klientów sklepów internetowych panuje przekonanie, że kurierzy pracują jedynie od poniedziałku do piątku. Istnieją jednak pewne wyjątki. Dostawa kurierem na weekend jest dostępna w wybranych regionach, a jeśli chodzi o samo nadanie paczki, częściej mogą z tej opcji skorzystać mieszkańcy dużych aglomeracji.

Kurier w weekend – nadanie i odbiór przesyłki

Dzięki rozszerzaniu usług transportowych możliwe jest nie tylko nadanie przesyłki kurierem poza dniami roboczymi, ale także odbiór paczki bezpośrednio od kuriera. Taki model dostawy nie jest przy tym dostępny jedynie w większych miastach. Niektóre firmy we współpracy z InPostem oferują również „doręczanie wieczorne”, czyli odbiór przesyłki w godzinach 17:00-21:00 lub 18:00-22:00. Jest to dogodna forma odbioru paczki, ponieważ przeważnie godziny pracy kurierów nie pokrywają się z godzinami przebywania w domu. Firmy kurierskie coraz bardziej dbają o różnorodność w formach dostawy i dopasowywanie pracy do potrzeb klientów.

Odbiór przesyłki na weekend to wygodna i bardzo praktyczna sprawa zarówno dla osób składających zamówienia online, jak i sprzedawców internetowych. Wiąże się z tym niewielka zmiana, jeśli chodzi o koszt dostawy, natomiast korzyści dla branży e-commerce mogą okazać się niewspółmiernie wyższe. Klienci, którzy mogą odebrać przesyłkę również w soboty czy niedziele, będą chętniej finalizować zamówienia w sklepie, który taką opcję oferuje. Badania rynku e-commerce pokazują, że im większy wybór metod dostawy, tym większa szansa na sprzedaż.