Musisz wysłać dużą ilość towaru lub niestandardowych rozmiarów przedmiot, który na pewno nie zmieści się do Paczkomatu? Nie masz zupełnie powodów do zmartwień! Wystarczy skorzystać z przesyłki paletowej, która daje możliwość nadania przedmiotu o dużych gabarytach, a wszystko możesz załatwić przez Internet. Jak to zorganizować i czym właściwie są przesyłki paletowe? Odpowiedzi w poniższym artykule!

Przesyłka paletowa – co to jest i co można nią wysłać?

Z racji nieustannie rozwijającego się rynku e–Commerce, cały czas rozwijają się też firmy kurierskie oraz oferowane przez nie usługi. Przez Internet jesteśmy w stanie kupić niemalże wszystko, co wymusiło na dostawcach umożliwienie przewozu nawet bardzo dużych towarów. Wszystkie przesyłki, zarówno te małe, jak i ogromne, mogą być zakwalifikowane jako standardowe i niestandardowe. Aby przesyłka była standardowa, nie może przekraczać ustalonych wymiarów i wagi, w przeciwnym razie uznaje się ją za niestandardową. Przesyłka paletowa, która służy do przewozu dużych ilości towaru oraz przedmiotów o większych rozmiarach, także ma swoje wymagania. Zazwyczaj nie może ona ważyć więcej niż 700 kg. Jej podstawa musi mieścić się w wymiarach odgórnie przewidzianych dla palet, a wysokość całości nie może przekraczać około 180 cm. Jeśli jakieś przedmioty będą wystawać poza wymiary palety, będzie to kwalifikować ją jako przesyłkę niestandardową, która wiąże się z wyższymi opłatami. Warto też wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów palet, na których dostarczane są przedmioty. Należą do nich: europalety (wykorzystywane najczęściej na terenie Europy, posiadają wszelkie wymagane atesty, o wymiarach 120 × 80 × 14,4 cm), palety zamknięte (zbudowane z bloków połączonych deskami z każdej strony i w środku, popularne w Wielkiej Brytanii), palety Stringer (posiadają wzmocnienie boczne i specjalne wycięcie dla wideł, popularne w Afryce, Azji i Ameryce Północnej) i palety Bearer (do ich podniesienia wymagany jest wózek o niskim profilu, są spopularyzowane w tych samych regionach co palety Stringer). Ponadto firmy przewozowe wykorzystują także: palety dla kontenerów, palety CP (przemysł chemiczny), skrzyniopalety czy specjalistyczne nadstawki paletowe. Europalety, czyli te najczęstsze w naszej rejonie, to przeważnie palety drewniane. Rzadko spotyka się takie wykonane z innych materiałów. Można na nich wysłać np.: meble, sprzęt RTV i AGD, instrumenty muzyczne, sprzęt ogrodniczy (np. kosiarki), różnego rodzaju maszyny czy akcesoria domowe. Na jednej palecie Euro jest w stanie zmieścić się nawet kilka przesyłek. Poza szeregiem rzeczy, które możemy wysłać, istnieje też lista przedmiotów, których paletą nadać nie można. Są to: tytoń, alkohol, zwierzęta, rośliny, dzieła sztuki, materiały pirotechniczne czy wybuchowe.

Jak zapakować i wysłać paletę?

Za odpowiedni dobór palety oraz jej przygotowanie do transportu odpowiada nadawca. To właśnie on musi zadbać o to, aby paleta była właściwie zabezpieczona i zgodna z zadeklarowanymi wcześniej wymiarami oraz wagą. Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest wypełnienie formularza, w którym należy podać dane nadawcy i odbiorcy, wymiary przesyłki paletowej oraz jej wagę. Po załatwieniu formalności i uiszczeniu opłaty można przystąpić do pakowania towaru. Zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że produkty nie mogą wystawać poza granice palety ani przekraczać jej maksymalnej dopuszczalnej wysokości. Paleta musi być w dobrym stanie technicznym – nie może być np. pęknięta, ponieważ wtedy kurier odmówi przyjęcia przesyłki. Jest to motywowane względami bezpieczeństwa, ponieważ uszkodzona podstawa przesyłki może stanowić ryzyko zniszczenia towaru oraz być niebezpieczna dla innych, przewożonych wraz z nią, produktów. Przedmiot transportowany powinien znajdować się w centralnym miejscu palety, a całość powinno się odpowiednio zabezpieczyć. Można to zrobić za pomocą folii stretch czy folii bąbelkowej. Czasami wykorzystuje się też kartony i wszystko to owija się taśmą spajającą. Gdy towary są układane jeden na drugim, należy stosować materiały oddzielające je od siebie, które zabezpieczą przedmioty przed obijaniem się o siebie. Do tego można wykorzystać kartony czy folię bąbelkową. Sposób pakowania powinien być dostosowany do rodzaju przewożonego towaru. Niektóre przedmioty mogą wymagać np. dodatkowego zabezpieczenia styropianem. Gdy na palecie przewozi się towar zapakowany w jednakowe paczki, warto układać je naprzemiennie, jak cegły, by wszystkie razem stanowiły spójną i odpowiednio wyważoną całość. Waga powinna rozkładać się równomiernie, a ułożone paczki powinno się zabezpieczyć dookoła np. folią stretch. Po odpowiednim zabezpieczeniu palety z towarem należy nakleić list przewozowy z indywidualnym numerem nadania. Wszystkie dane muszą być dobrze widoczne, a etykietę najlepiej umieścić w przyldze kurierskiej. Tak przygotowane przesyłki paletowe odbiera w umówionym miejscu kurier. Ocenia wtedy, czy są one zgodne z podanymi wymiarami, czy ich maksymalna waga nie jest przekroczona, czy są odpowiednio zabezpieczone i czy nadają się do transportu.

Wysyłka palety kurierem – dodatkowe informacje

Przesyłka kurierska paletowa nieco różni się od standardowej, niewielkiej paczki. Mimo że stanowi ona większe wyzwanie, firmy transportowe coraz chętniej się jej podejmują. Do transportu przesyłek paletowych niezbędne są jednak odpowiednie pojazdy. Transport jest tutaj kwestią kluczową, a samochód odpowiadający za dostarczenie przesyłek paletowych musi być duży. Dlatego nie w każde miejsce można nim dojechać. Nadawcy powinni organizować dostawy tylko w takie miejsca, w których zmieści się samochód ciężarowy. Inaczej wysyłka palety może być niemożliwa. Warto też zwrócić uwagę na czas transportu, który może być nieco dłuższy niż ten obejmujący tradycyjne przesyłki kurierskie. Standardowa dostawa palet wynosi 2 dni robocze, ale może trwać też nieco dłużej. Funkcją pozwalającą kontrolować, gdzie aktualnie znajduje się nasza paleta, jest śledzenie przesyłek. Każdy wysłany towar ma swój indywidualny numer, za pomocą którego można sprawdzić aktualny stan wysyłki. Oczywiście krajowa przesyłka paletowa to tylko część oferowanych możliwości. Transport rozwinął się na tyle, że paletę można wysłać kurierem także do innych krajów.

Wysyłka palet kurierem może wydawać się skomplikowana, jednak transport gabarytowych przedmiotów nie powinien nas przerażać. Usługi firm kurierskich oferujące wysyłkę palet są dobrze zorganizowane, a ich zasady przejrzyste i klarowne. Najważniejsze zadanie nadawcy to zabezpieczyć towar, by odpowiednio przygotować go do transportu. Przedmioty znajdujące się na palecie muszą być unieruchomione, by ułatwić pracę kuriera i zapewnić bezpieczną dostawę na dany adres. Przewoźnik każdą paletę traktuje indywidualnie i ze szczególną dbałością. Jeśli zastanawiasz się nad wysłaniem czegoś na palecie, to teraz już wiesz, że nie ma powodu do obaw!