Zamawiając lub nadając przesyłki, można spotkać się z różnorodnym nazewnictwem paczek. Rodzaj przesyłek kurierskich zależny jest od kilku czynników, takich jak wielkość wysyłanego pakunku, jego ciężar czy miejsce dostawy (adres punktu odbioru lub zamieszkania odbiorcy). Poznaj resztę aspektów wpływających na typ przesyłki.

Paczka standardowa i niestandardowa – podstawowy podział przesyłek kurierskich

Dynamiczny rozwój e-commerce sprawia, że przez internet można zamówić niemal wszystko. Kupując lub sprzedając online, można handlować zarówno małymi dodatkami, jak i dużymi artykułami takimi jak meble lub sprzęty AGD. Przesył produktów o zróżnicowanych wymiarach jest możliwy ze względu na to, że firmy kurierskie obsługują zamówienia zwane jako paczki standardowe i przesyłki niestandardowe. W podziale tym dużą rolę odgrywa pakowanie paczek kurierskich, któremu warto poświęcić chwilę uwagi.

Czym jest paczka standardowa? To rodzaj przesyłki o określonym formacie (maksymalne wymiary wyznacza przewoźnik) i prostopadłościennym opakowaniu, które przechodzi przez proces maszynowego sortowania. Paczka standardowa nie może mieć wystających elementów lub deformacji powstałych wskutek owinięcia folią. Wszystkie firmy kurierskie są zgodne co do sposobu pakowania paczek standardowych, ale każda posiada indywidualne wymogi określające ich maksymalne wymiary. W cennikach firm kurierskich znajdują się informacje o dopuszczalnej długości boków przesyłek kurierskich (gabaryt), a także o tym, jaka jest maksymalna suma wymiarów paczki (długość + wysokość + szerokość). Cennik informuje również o tym, jaka powinna być maksymalna waga paczek. Nadając przesyłki, warto poznać wymagania wybranego spedytora i upewnić się, że przygotowywany pakunek ma wymiary kwalifikujące go jako paczka standardowa.

Firmy transportowe zdają sobie sprawę, że nie każda przesyłka daje się zapakować w pudełka o ściśle określonej wadze i kształcie. Dlatego też oferują przewóz przesyłek kurierskich zwanych jako paczki niestandardowe. Do tych przesyłek kwalifikują się pakunki, których suma wymiarów, waga czy materiał opakowania uniemożliwiają przejście przez automatyczny sorter. Paczką niestandardową można określić przesyłkę, która ma owalne, kuliste lub cylindryczne opakowanie. Wystarczy jeden zaokrąglony bok pakunku, aby paczka miała problem z poruszaniem się po taśmie maszyny sortującej. Przesyłki niestandardowe to również paczki z nieregularnymi krawędziami lub wystającymi elementami. Nieforemny kształt może spowodować zaklinowanie paczki pomiędzy wałkami maszyny sortującej i uniemożliwienie jej przejścia przez zautomatyzowany proces rozdzielania pakunków. Wśród odstępstw od standardowych wymogów należy wskazać też przekroczenie dopuszczalnych parametrów takich jak gabaryt lub maksymalna waga paczki. Wymiary przesyłek kurierskich są ściśle określone, ponieważ taśmy maszyn pracujących w sortowni mają konkretną szerokość i dopuszczalne obciążenie. Właściwości i parametry urządzeń narzucają więc kwestię tego, jakie wymiary muszą mieć pakunki, aby móc przejść proces sortowania.

Materiał opakowania a rodzaj przesyłki

Na utrudnienia podczas rozdzielania przesyłek kurierskich może także wpływać materiał, w jaki zostały one zapakowane. Paczki kwalifikowane jako przesyłki niestandardowe to te, które owinięte są stretchem. Wysyłki zapakowane w stretch mają zwiększoną przyczepność do podłoża, która wynika z lepkiego wykończenia materiału. Właściwość ta przekłada się na problem z przemieszczaniem paczki po taśmie sortera. Trudności z przesuwaniem w obrębie urządzeń sortujących może napotkać również przesyłka wielokrotnie owinięte folią, która tworzy nierównomierne wypukłości na powierzchni opakowania. Wiedząc o wszelkich utrudnieniach związanych z paczką niestandardową i jej transportem, należy pamiętać, że za nadanie tego typu pakunku trzeba zapłacić więcej niż w przypadku klasycznych przesyłek kurierskich. Wyższy koszt przesyłki niestandardowej to pochodna zwiększonego zakresu pracy kuriera i pracowników zatrudnionych do ręcznego sortowania pakunków, które nie mogą przejść tego procesu w sposób mechaniczny.

Gabaryt a waga – nieprzeciętne wymiary przesyłki

Wśród przesyłek kurierskich, które są niestandardowe pod względem wymiarów, należy wyróżnić paczki gabarytowe oraz paletowe. Do tego drugiego rodzaju przesyłek zalicza się paczki, które przekraczają maksymalne wymiary głównie pod względem wagowym. Ze względu na duży ciężar wysyłki te muszą być transportowane – jak wskazuje sama nazwa – na paletach. Paczki gabarytowe stanowią natomiast wysyłki, które mają duże wymiary przy stosunkowo niskiej wadze. W takich przesyłkach znajdują się lekkie, ale zarazem spore pod względem gabarytu przedmioty. Tego typu paczki nie przekraczają więc wymiaru, jakim jest maksymalna waga, ale za to zajmują sporo miejsca w samochodzie dostawczym kuriera. Na potrzeby sprawiedliwej wyceny wysyłki takiego pakunku przewoźnicy stworzyli wzór umożliwiający obliczenie rzeczywistej wagi takich paczek. Ich ciężar określany jest jako waga gabarytowa. Aby obliczyć wymiar, jakim jest waga gabarytowa, należy pomnożyć długość, wysokość i szerokość paczki, a następnie podzielić je przez przelicznik funkcjonujący w danej firmie kurierskiej.

Przesyłki kurierskie a rodzaje dodatkowych usług

Elementy różnicujące przesyłki to nie tylko podstawowe czynniki, takie jak waga, gabaryt czy sposób zapakowania. Typ paczki zależny jest również od czasu dostawy, a więc od rodzaju usługi kurierskiej. Niektórym odbiorcom i nadawcom paczek zależy na szybkim doręczeniu przedmiotów. Wysyłając dokumenty potrzebne „na wczoraj”, kupując prezent na ostatnią chwilę lub po prostu nie chcąc czekać zbyt długo na zamówione przez internet produkty, warto dopłacić za wysyłkę ekspresową lub priorytetową. Tego typu przesyłka zostanie dostarczona nawet tego samego dnia, w którym została zamówiona.

Innym czynnikiem różnicującym typ przesyłki jest forma płatności. Można tu wyróżnić zamówienia opłacane z góry oraz przesyłki pobraniowe. Płatność za taką paczkę uiszczana jest dopiero w momencie doręczenia jej przez kuriera. Korzystając z pobraniowej przesyłki eliminujesz ryzyko nacięcia się na niesprawiedliwego sprzedawcę, który pobierze pieniądze i nie wyśle przesyłek. Paczka pobraniowa może być opłacona za pomocą gotówki lub karty – znaczna część kurierów pracujących u znanych przewoźników posiada już terminale płatnicze. Paczkę za pobraniem możesz zarówno odebrać, jak i wysłać. Jeśli z Twoich rąk wychodzi paczka pobraniowa, nie musisz jej nawet opłacać. Do ceny sprzedawanego przedmiotu dolicz koszt usługi, jaką jest wysłanie i dostawa paczki kurierem. Zsumowaną kwotę oznacz jako należność w gestii odbiorcy.

Podział przesyłek kurierskich pod względem miejsca dostawy

Wśród rodzajów przesyłek można wyróżnić też paczkę krajową lub międzynarodową. Adresowanie paczki kurierskiej za granicę jest droższe, ponieważ generuje większe koszty transportu czy też opłaty celne. Jednak zamawianie lub nadawanie paczek kurierskich wiąże się z wyborem bardziej sprecyzowanej lokalizacji dostawy – kurier musi znać nie tylko docelowy kraj, ale i adres z miastem, kodem pocztowym i ulicą. Tą lokalizacją może być adres korespondencyjny, punkt obsługi lub też Paczkomat – autorska maszyna InPost. Paczka zamawiana na adres domowy to klasyczna usługa. Nowszym rozwiązaniem jest zamawianie przesyłek do Paczkomatu InPost. Paczkomaty umożliwiają bezkontaktowy odbiór przesyłki o dowolnej porze. Warto jednak pamiętać, że nie każda paczka zmieści się w maszynie InPost. Paczkomaty i ich szafki mają ustalone maksymalne wymiary i wytrzymałość określającą, jaka może być maksymalna waga przesyłki.