Logistyka, jak każdy wie, jest podstawą każdego biznesu internetowego. Rozplanowanie dystrybucji i transportu, magazynowania towaru oraz wielu innych aspektów wymaga umiejętności analitycznych, jak i znajomości branży. Nic dziwnego więc, że specjaliści od logistyki są stale poszukiwani na rynku pracy. Jednak co właściwie musi wiedzieć spec od planowania i spełniania wymagań klientów?

Rodzaje usług logistycznych

Branża logistyczna dzielona jest zwykle na dwie kategorie: pierwszą, biorącą pod uwagę jej obszar i zasięg oddziaływania oraz drugą, skupiającą się na różnych obowiązkach wykonywanych tak wewnątrz, jak i poza magazynem. Logistyka krajowa to termin wiążący się bezpośrednio z tym pierwszym aspektem. Jest ona integralną częścią makrologistyki, czyli działań obejmujących pełen obszar gospodarki krajowej. Oczywiście, w tym terminie zawierają się także pomniejsze obszary, jak np. region, gmina, czy nawet miasto. Pojęciem logistyki krajowej określa się także działania organizacyjne firm wyłącznie w granicach jednego państwa. Te obowiązki zwykle dzieli się również na wewnętrzne (np. organizacja przestrzeni magazynu, pakowanie towaru) i zewnętrze (np. dostawy, realizowanie zamówień). Ponadto w branży logistycznej można także wyróżnić cztery główne rodzaje usług. Pierwszą z nich jest logistyka zaopatrzenia, zapewniająca stały dopływ surowców wymaganych do wytwarzania i sprzedaży produktów. Kolejna odnoga skupia się wyłącznie na procesie produkcji. Najczęściej można spotkać dwa skrajnie różne rozwiązania w tym zakresie. Są to produkcja na zapas (nadwyżka towarów składowana jest w magazynie, co wyklucza możliwość wyprzedania produktów) i na zamówienie. Trzecim rodzajem usług logistyki jest dystrybucja, obejmująca wszystkie procesy realizowane tuż po produkcji towaru, czyli m.in. kompletowanie zamówień czy ich transport do klienta, bądź do składu. Ostatnia usługa to logistyka odzysku, nazywana także logistyką zwrotną, która zajmuje się zwrotami i reklamacjami od klienta oraz utylizacją odpadów.

Plusy i minusy branży logistycznej

Tak jak wspomnieliśmy na początku, ludzie chcący pracować w branży związanej z logistyką w zasadzie nie muszą obawiać się o brak angażu. Według statystyk portalu Praca.pl można stwierdzić, że najczęściej poszukiwani są magazynierzy, spedytorzy oraz osoby zajmujące się planowaniem łańcucha dostaw i operacyjną stroną transportu. Ponadto, jest to jedna z najszybciej rozwijających się branży na świecie. Z roku na rok pojawia się coraz więcej firm i spółek, które opierają większość swoich działań właśnie na logistyce. Co więcej, w parze z logistyką idzie naprawdę duża szansa na rozwój finansowy. W internecie można znaleźć wiele komentarzy od pracujących w logistyce absolwentów najlepszych uczelni w Polsce. Ich historie, choć różne, mają jeden wspólny mianownik – następujące po sobie awanse na ważniejsze i lepiej płatne stanowiska.

No właśnie, kwestie finansowe. Niestety, branża logistyczna wiąże się ze sporym zróżnicowaniem w tej kategorii. Na wysokość pensji wpływają takie czynniki jak np. kraj czy region, w którym znajduje się firma. Pomiędzy poszczególnymi stanowiskami można dostrzec ogromne różnice – dysproporcje wypłat mogą dochodzić nawet do 100%! Co gorsza, w większości lepiej płatnych posad, które oferuje branża logistyczna, wymagane jest kilkuletnie doświadczenie. Spedycja, administracja magazynu, czy choćby realizacja zamówień klienta – zatrudnienie na jakimkolwiek z powyższych stanowisk jest w zasadzie niemożliwe bez wcześniejszej praktyki w tym zawodzie. Kolejnym minusem logistyki jest jej zdominowanie przez mężczyzn. Ponad trzydzieści procent zatrudnionych w tej branży kobiet uważa, że większość pracodawców po prostu faworyzuje płeć męską. Nie oznacza to jednak, że zrobienie kariery w logistyce jest dla pań niemożliwe. W naszym kraju można spotkać wiele przedsiębiorstw, których ważnymi postaciami są właśnie kobiety.

Logistyka w e-commerce

Przez ostatnie kilka lat można było zauważyć znaczny rozwój w sektorze e-commerce, który po prostu nie może istnieć bez dobrej logistyki. Dzięki postępowi technologicznemu znane wcześniej schematy funkcjonowania biznesów tego typu uległy znacznej zmianie. Mowa tu choćby o przeniesieniu wielu aspektów zarządzania strukturami firmy do internetu. Tym samym, zawiłe schematy logistyki stanęły otworem przed utalentowanymi specjalistami z zakresu IT. E-commerce z roku na rok potrzebuje więcej twórców oprogramowania, administratorów systemów, czy osób umiejących wdrożyć powstałe schematy w życie biznesu. W ten sposób można zmniejszyć liczbę pośredników i przyspieszyć proces dostarczania towarów prosto do klienta.

Innowacyjne rozwiązania w logistyce

Rozwój logistyki (zwłaszcza w sektorze e-commerce) przyniósł ze sobą wiele innowacyjnych rozwiązań. Ich duża część dotyczy m.in. obsługi magazynu. Coraz więcej składów wciela w życie systemy pick-by-voice, pozwalające na zarządzanie składowanym towarem za pomocą głosu. Oprogramowanie tego typu znacznie skraca proces administracji zamówień oraz ułatwia segregowanie i katalogowanie przedmiotów. Podobnymi rozwiązaniami są m.in. systemy SCM (Supply Chain Managment) pozwalające na zdalną kontrolę nad łańcuchem dostaw, czy programy umożliwiające elektroniczne sprawdzenie ładunku. Bezdyskusyjnie największą popularnością wśród przedsiębiorstw e-commerce cieszą się porównywarki usług przewoźników. Dzięki pełnemu zestawieniu kosztów, możliwości i opinii klientów można w łatwy sposób określić, który dostawca najbardziej pasuje do modelu biznesowego firmy. Oczywiście, rozwój internetowych biznesów wciąż trwa. Nie można więc wykluczyć, że rozwiązania, które dziś uznawane są za innowacyjne, za kilka lat odejdą w zapomnienie. Fakt ten sprawia, że branża logistyczna bez dwóch zdań zalicza się do jednej z najbardziej progresywnych i dynamicznych odnóg biznesu.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, logistyka wciąż prze do przodu i stale potrzebuje rąk do pracy – czy to specjalistów od administracji, czy fachowców do obsługi magazynu. Potężny rozwój biznesów e-commerce jedynie powiększy to zapotrzebowanie. Jeśli więc zastanawiasz się nad karierą w tym zawodzie, koniecznie bądź na bieżąco z najnowszymi innowacjami i potrzebami logistyki.