Dwunastego grudnia 2016 roku InPost przyjął w jeden dzień rekordowe pół miliona paczek nadanych do dystrybucji. Od tego dnia minęło już ponad pięć lat i można śmiało przypuszczać, że ten wynik został przebity już kilkukrotnie. W czasach, w których ponad 77% Polaków aktywnie kupuje produkty przez internet, coraz mniej osób zadaje sobie pytanie: „jak właściwie wygląda droga paczki od nadawcy do adresata?”. Dzięki temu tekstowi poznasz z bliska cały proces, przez który przechodzi twoja przesyłka.

Nadanie paczki

Jeszcze przed nadaniem, wszystkie przesyłki kurierskie muszą zostać odpowiednio oznaczone i zapakowane. Nadawca musi zwykle określić gabaryt wysyłki, sposób dostawy (np. dostawa paczek do Paczkomatów) oraz dane odbiorcy bądź miejsce odbioru. Każda firma kurierska ma zwykle do zaoferowania różne formy dostawy. InPost proponuje w swojej ofercie aż trzy możliwe wybory: nadanie paczki w Paczkomacie, w Punkcie Obsługi Paczek, lub zamówienie kuriera. Wybierając pierwszą usługę, nadawca musi najczęściej wydrukować wygenerowaną przez system etykietę lub podać e-mail i numer telefonu adresata. Inną opcją jest nadanie bez etykiety, które jest możliwe za pomocą aplikacji mobilnej InPost Mobile. Oczywiście, w zależności od konkretnej firmy kurierskiej, różne etapy dostawy (InPost jako jeden z niewielu dużych przewoźników udostępnił pełny opis tego procesu) mogą się od siebie różnić.

Po nadaniu paczki w Paczkomacie lub przekazaniu jej kurierowi, wysyłka przekierowana zostaje do Sortowni Głównej. Tam, w godzinach późnowieczornych, następuje wstępne przydzielenie przesyłek do poszczególnych lokalizacji. Najczęściej cały ten proces odbywa się automatycznie (z pomocą tzw. sortera), jednak często o poprawne przygotowanie paczek dbają też pracownicy magazynu. Po rozdzieleniu towar trafia do odpowiednich terminali. Transport często może być śledzony przez klientów przez internet. Każda paczka jest automatycznie skanowana na poszczególnych etapach swojej podróży. Do sprawdzenia konkretnego położenia zamówienia należy podać numer przesyłki na stronie wybranej firmy kurierskiej.

Droga przesyłki z magazynu do danego oddziału

Po właściwym przesortowaniu paczkę przekierowuje się do oddziału w docelowym mieście bądź lokalizacji położonej najbliżej odbiorcy. Następnie zamówienia przekazywane są do rąk kuriera. Każdego ranka przewoźnicy otrzymują pakiet zawierający nawet do kilkuset przesyłek. Przed wyruszeniem w drogę kurierzy muszą ustalić jak najszybszą trasę. Z tego powodu firmy przewozowe prawie zawsze przedstawiają dość szeroki zakres godzin, w których można spodziewać się doręczyciela. Klienci często uważają, że w zakres obowiązków kuriera wchodzi powiadomienie ich o konkretnym terminie dostarczenia przesyłki. Pomimo częstego stosowania tej praktyki, kontakt na linii kurier-klient zależy w zupełności od preferencji tego ostatniego. Z oczywistych względów, w przypadkach, w których odbiorca zostaje poinformowany o godzinie doręczenia paczki, procent ukończonych dostaw jest bardzo wysoki. Z tego powodu coraz więcej przewoźników decyduje się na to rozwiązanie. Jednak jak wygląda ten proces w przypadku skierowania przesyłki do Paczkomatu? Decydując się na tę usługę, kurier nie musi wchodzić w żaden kontakt z adresatem. Wystarczy, że schowa przesyłkę do wybranego wcześniej Paczkomatu InPost, a automatyczny system wyśle powiadomienie na telefon, bądź skrzynkę e-mail odbiorcy.

Odbiór przesyłek

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kurierzy coraz częściej kontaktują się z klientem przed dostarczeniem przesyłki. Najczęściej wybieranym przez nich komunikatorem są połączenia telefoniczne lub wiadomości SMS. W przypadku, w którym kurier jednak nie zdecyduje się na powiadomienie odbiorcy, informacji o potencjalnej godzinie doręczenia przesyłki można oczekiwać od wybranego przewoźnika. Powiadomienia tego typu często zawierają kod dostępu. Kurier może wydać paczkę tylko po jego podaniu. Odbierając przesyłkę z Paczkomatu, także należy spodziewać się nadesłanego przez InPost kodu. Na ekranie maszyny wystarczy jedynie podać swój numer telefonu i wspomnianą sekwencję liczb. Po uzupełnieniu informacji skrytka, w której przechowywana jest paczka stanie przed Tobą otworem. Jednak na tym nie koniec. Zdecydowanie najprostszym sposobem na korzystanie z Paczkomatu jest aplikacja InPost Mobile. Aby odebrać przesyłkę, wystarczy znajdować się blisko skrytki i wcisnąć odpowiedni przycisk na ekranie telefonu. Komunikat „paczka odebrana” i otwarte drzwiczki Paczkomatu potwierdzą sukces procesu.

Śledzenie zamówienia

Mówiąc o InPost Mobile, nie można nie wspomnieć o możliwości śledzenia przesyłki. Aplikacja powiadamia użytkownika o wszystkich zmianach w trasie paczki. Aby skutecznie obserwować jej przebieg, trzeba jedynie zalogować się w aplikacji za pmocą numeru telefonu. Ta opcja jest bardziej intuicyjna – aplikacja automatycznie przypisze do konta każdą paczkę zarejestrowaną na ten sam numer telefonu. Apka dostępna jest zarówno na Google Play, App Store, jak i Huawei AppGallery. Jeśli jednak wciąż nie jesteś przekonany do możliwości InPost Mobile, przewoźnik ma w swojej ofercie także inne sposoby sprawdzenia co tak naprawdę dzieje się z Twoją przesyłką. Droga paczki może zostać prześledzona także za pomocą ChatBota dostępnego na Facebooku InPost oraz dzięki infolinii. Obsługa klienta działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7-22, a także w weekendy i święta (godziny pracy Call Center nieznacznie się różnią).

Co się dzieje z przesyłką po upłynięciu terminu doręczenia?

Jak powszechnie wiadomo, sposobów odbioru paczki jest naprawdę sporo. Każdemu jednak może zdarzyć się zapomnieć o swoim zamówieniu lub po prostu minąć się z kurierem. Jak wtedy odebrać przesyłkę? Większość firm przewozowych przewiduje co najmniej dwie próby doręczenia przesyłki. W przypadku, w którym kurier parokrotnie nie zastał adresata, paczka zostaje odesłana z powrotem do oddziału. Sprawa ma się podobnie w przypadku Paczkomatów. Każda paczka schowana w skrytce czeka na swojego adresata przez 48 godzin.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak długą drogę może przebyć przeciętna przesyłka. Sortowanie i transport wymagają współpracy wielu pracowników i maszyn. Sam kurier, poza dostarczeniem przesyłek, musi w maksymalnie wydajny sposób ulokować je w swojej furgonetce i dokładnie wyznaczyć najkorzystniejszą trasę. Pozornie prosty schemat: wysłać paczkę, przetransportować, odebrać, okazuje się naprawdę skomplikowany!