Sklepy internetowe oferują wiele sposobów dostawy zamówionego towaru, a możliwość wysyłki paczki za pobraniem z pewnością niejednokrotnie rzuciła Ci się w oczy. Jak wygląda proces doręczenia takiej przesyłki i kiedy najlepiej wybrać usługę pobrania? Poznaj zalety płatności przy odbiorze i dowiedz się, dlaczego spokój jest w cenie!

Paczka za pobraniem — wszystko, co musisz wiedzieć

Przesyłka za pobraniem to nic innego, jak zamówienie dostarczone przez firmę kurierską, które należy opłacić przy odbiorze. Klienci sklepów internetowych bardzo chętnie korzystają z tej metody dostawy, choć jej koszt wysyłki jest o kilka złotych wyższy niż tradycyjnej paczki opłacanej na ostatnim etapie składania zamówienia podczas zakupów online. Kurier może doręczyć taką przesyłkę pod wskazany w formularzu adres lub umieścić ją w skrytce Paczkomatu. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu w dowolnym momencie możesz odwiedzić maszynę, opłacić i odebrać swoje zamówienie. Poza ceną i sposobem płatności za dostawę przesyłka pobraniowa nie różni się niczym od tradycyjnej paczki — jest tak samo zapakowana i nie wymaga załatwiania dodatkowych formalności. Co przemawia za tym, że użytkownicy wybierają przesyłkę za pobraniem mimo wyższej ceny? Duży wpływ na to ma większe bezpieczeństwo transakcji. Na przesyłkę pobraniową warto zdecydować się, gdy robisz zakupy pierwszy raz w sklepie internetowym, którego nie znasz lub sprzedawca wydaje Ci się podejrzany. Przed dokonaniem zakupu, przejrzyj opinie o sprzedającym, dzięki którym uzyskasz więcej informacji na temat sklepu i jego działalności. Wybór paczki za pobraniem sprawdzi się, jeśli nie masz stuprocentowej pewności i wolisz zabezpieczyć swoje środki pieniężne. Takie działanie pozwala uniknąć zapłaty za towar, który ostatecznie mógłby nie dotrzeć do Twoich rąk. Internet nie zawsze jest miejscem bezpiecznym, dlatego zamówienie płatne przy odbiorze jest dobrą metodą zabezpieczenia się przed oszustami lub niezweryfikowanymi sprzedawcami.

Doręczenie przesyłki za pobraniem sprawdzi się także, gdy zależy Ci na szybkim otrzymaniu zamówienia. Wybór takiej opcji dostawy przyspiesza proces realizacji wysyłki do adresata. Paczka rusza w drogę z chwilą wypełnienia wszystkich formalności — bez oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty w systemie. Towar przekazywany jest do kuriera, który zawiezie go do wskazanego przez Ciebie miejsca odbioru. Na miejscu opłacasz jednocześnie kwotę pobrania oraz kupiony produkt, a realizacja procesu jest równie prosta, jak przelew internetowy! Przy tej kwestii warto poruszyć wątek osób, które nie korzystają z bankowości elektronicznej, a płatność kartą przez Internet sprawia im duży problem. W takiej sytuacji, dzięki możliwości płatności gotówką, opcja wysłania paczki za pobraniem pozwala korzystać z zakupów online i odbierać zamówienia z dostawą. Do zalet przesyłki pobraniowej warto zaliczyć również możliwość płatności kartą. Firmy kurierskie wyposażają swoich kurierów w terminale płatnicze, dzięki którym taka realizacja zapłaty może się odbyć. Niektóre urządzenia mają opcję płatności BLIK.

Czy wysyłka za pobraniem jest bezpieczna?

Przesyłka pobraniowa uważana jest za jedną z najbezpieczniejszych metod dostawy, jeśli klientowi zależy na poczuciu wewnętrznego komfortu i braku obaw co do jej dostarczenia. Wybór tej opcji wysyłki nie jest jednoznaczny z otrzymaniem odszkodowania w przypadku, gdy towar zostanie uszkodzony podczas transportu. Gwarancję ubiegania się o zwrot kosztów wynikających z zaniedbania firmy kurierskiej lub braku otrzymania zamówienia zapewnia wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Większość agencji dostawczych świadczy takie usługi, lecz należy za nie dodatkowo zapłacić. Następnie w liście przewozowym znajdzie się informacja o polisie, która zabezpiecza klienta przed kradzieżą lub niespodziewanymi incydentami.

Wiele osób błędnie myśli, że wybierając paczkę za pobraniem, mogą ją otworzyć w obecności kuriera przed dokonaniem płatności. Niestety właściwie każda firma kurierska zastrzega w regulaminie taką możliwość, więc jeśli kiedykolwiek zdarzyła Ci się taka sytuacja, to udało Ci się trafić na życzliwego kuriera, który złamał zasady swoich pracodawców. Prawo przewozowe mówi o tym, że przesyłkę możesz otworzyć, dopiero gdy zostanie przez Ciebie odebrana. Potwierdzeniem przyjęcia nadanej paczki jest najczęściej tradycyjne pokwitowanie na terminalu kurierskim, a także podanie kodu otrzymanego w wiadomości SMS lub e-mail, który umożliwia dostawcy wydanie przesyłek.

Wysyłka za pobraniem — krok po kroku

Jak wysyłać za pobraniem? To bardzo proste i nie różni się dużo od nadania tradycyjnej przesyłki. W pierwszej kolejności wybierz firmę kurierską, z której usług chcesz skorzystać. Na tym etapie możesz zrobić małe rozeznanie rynku, dzięki któremu znajdziesz agencję oferującą najodpowiedniejszą ofertę dla Ciebie. Zwróć uwagę również na opinię o rozważanej firmie, ponieważ w branży kurierskiej niezwykle ważna jest jakość wykonywanych usług. Następnie wypełnij formularz dostawy, który znajdziesz na stronie internetowej wybranego przewoźnika. Należy w nim zawrzeć wszystkie ważne parametry dotyczące przesyłki — rozmiar, wagę, czasem również kształt. Zaznacz w formularzu, że chcesz nadać paczkę za pobraniem na koszt odbiorcy i następnie wpisz wartość pieniędzy, którą kurier ma odebrać od adresata. Podaj numer swojego konta bankowego, na który po realizacji dostawy otrzymasz należność. Uzupełnij pozostałą część formularza, podając dane swoje oraz personalia odbiorcy przesyłki i opłać usługę. W kolejnym kroku na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie przyjęcia zlecenia przez agencję kurierską oraz uzupełniony list przewozowy. Twoim zadaniem jest wydrukowanie go i przyklejenie w odpowiednim miejscu na przesyłkę. To wszystko — już wiesz, jak wysłać paczkę. Pozostaje jeszcze kwestia opłat.

Klient musi więcej zapłacić za pobranie, ponieważ takie nadanie paczki zalicza się do dodatkowych usług wykonywanych przez firmę kurierską. Kwota pobrania nie jest wysoka i zależy od kilku czynników. Pierwszym aspektem, który wpływa na jej wartość, są wybrane usługi. Firmy zajmujące się dostawą paczek mają indywidualne cenniki określające ceny przesyłek. Dodatkowo pobranie w większości przypadków zależy od wartości kwoty, którą kurier ma otrzymać od klienta i na tej podstawie wyliczane są dodatkowe koszty przesyłek. Przesyłka pobraniowa może być ograniczona przez wartość kwoty pobrania, a niektóre agencje nie podejmują się dostawy cennych przesyłek. Czas oczekiwania na zwrot pieniędzy za pobranie również jest indywidualny, choć najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu dni. Jeśli zależy Ci na szybkim pozyskaniu pieniędzy od firmy, możesz przyspieszyć ten proces. W wielu agencjach za dodatkową opłatą uzyskasz szybki zwrot pieniędzy z pobrania, a cena takiego udogodnienia warunkowana jest jego wartością. To wszystko, co musisz wiedzieć o przesyłkach płatnych przy odbiorze! Usługa jest droższa, ale wybierając tę opcję dostawy, zyskujesz spokój, a ryzyko utraty pieniędzy jest ograniczone do minimum. W przypadku zamawiania cennych towarów możesz rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia, które wykluczy inwestycyjne niepowodzenia wynikające z uszkodzenia paczki w czasie transportu.