Firmy kurierskie i ich usługi z roku na rok zyskują na popularności. Pomimo tego wielu klientów nadal nie jest do końca pewnych, co konkretnie znajduje się w zakresie obowiązków kurierów. Ta niewiedza często prowadzi do bezpodstawnej irytacji odbiorców. Na czym więc polega praca kuriera i jakie są jego podstawowe obowiązki?

Czy kurier musi wnieść przesyłkę do domu?

Doręczenie paczki na podany w liście przewozowym adres to podstawa pracy każdego kuriera. Jednak usługa door-to-door, czyli dostawa towaru pod drzwi odbiorców, zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest waga paczki. W wielu firmach kurierskich za maksymalny ciężar przesyłki możliwy do dostarczenia na wskazany adres podaje się trzydzieści kilogramów. Kurier nie musi dostarczyć paczki pod drzwi klienta, jeśli ta nie mieści się w określonym wcześniej gabarycie. Zamiast tego firmy kurierskie przekierowują przesyłki do najbliższego punktu odbioru (tzw. Access Point). W zależności od przewoźnika adresat musi się po nie zgłosić w okresie od 2 do 10 dni. Ponadto, z powodu pandemii koronawirusa, kontakt pomiędzy kurierem a odbiorcą musiał zostać mocno ograniczony. Od jakiegoś czasu nie wymaga się podpisu odbiorcy na formularzu potwierdzającym odbiór przesyłki. Zamiast tego klienci firmy kurierskiej otrzymują kody odbioru podane w dedykowanej aplikacji, wiadomościach SMS lub e-mail. Co więcej, kurierzy mają od niedawna prawo zostawić paczkę pod drzwiami klienta. Dzięki temu odbiorca zmniejsza szanse na zarażenie się COVID-19, a cały proces dostawy zostaje znacznie skrócony.

Praca kuriera – w jakich godzinach możesz spodziewać się doręczenia paczki?

Zarówno nadawcy, jak i odbiorcy oczekują, że ich towar zostanie dostarczony jak najszybciej. Jednak każda firma kurierska ma określony zakres godzin, w których może dostarczyć Twoją przesyłkę. Większość przewoźników pracuje od 8 do 18 i to właśnie w tym czasie możesz spodziewać się swojej paczki. Wielu klientów uważa jednak, że opłata za kuriera sprawia, że mogą wybrać konkretną godzinę, w której zostanie dostarczony towar. Ten rodzaj usługi jest dodatkowo płatny. Nie można więc spodziewać się, że samo podanie wybranego terminu zobowiązuje kurierów do doręczenia w nim paczki. Oczywiście, czasami dzięki życzliwości przewoźnika, dotrze on pod Twój adres o wskazanej wcześniej godzinie. Takich przypadków niestety jest jednak mało. Kurier, często planuje swoją trasę jeszcze przed dostarczeniem pierwszej paczki. Nie można spodziewać się, że całkowicie ją zmieni specjalnie dla jednego zamówienia.

Czy kurier musi powiadomić adresata o konkretnym czasie dostawy?

Zamawiając paczkę, klienci spodziewają się telefonu od dostawcy, zapowiadającego godzinę swojego przybycia. Nie wchodzi to jednak w obowiązki kuriera, a wynika jedynie z woli przewoźnika chcącego zorganizować dzień pracy. W ciągu jednego dnia przeciętny kurier dostarcza statystycznie około 50 paczek dziennie. Każda przesyłka musi oczywiście trafić do odbiorcy w określonym wcześniej terminie. Z powodu tak dużego nakładu pracy, dostawcy mogą po prostu nie mieć czasu zadzwonić czy napisać SMS-a do każdego z adresatów. Poza tym, dzięki rozwojowi branży e-commerce, prawie każda firma kurierska ma swój własny system powiadamiania o stanie przesyłki – jej obecnej lokalizacji, czy też potencjalnym czasie dostawy. Ponadto, niektórzy przewoźnicy udostępniają klientom numer telefonu kuriera, bądź inny sposób na kontakt z nim. Tym sposobem można na własną rękę dopytać się o konkretne informacje o godzinie dostarczenia paczki.

Czy dostarczenie przesyłki w sobotę to usługa dodatkowa?

Często się zdarza, że zamówiona w piątek przesyłka, jest możliwa do odbioru dopiero po weekendzie. Dużo osób myśli jednak, że dostawa w sobotę wchodzi w podstawowe obowiązki kuriera. Nic bardziej mylnego. Przewoźnicy realizują dostawy od poniedziałku do piątku. Jednak odbiór paczki w szósty dzień tygodnia jest dostępny w formie dodatkowej usługi w ofercie prawie każdej firmy kurierskiej. W 2020 InPost udostępnił swoim klientom możliwość odebrania paczki z Paczkomatu w weekend. Za drobną opłatą, wysyłając paczkę najpóźniej w sobotę do 13:00, możesz być pewien, że zostanie doręczona przez kuriera w następny dzień. Przez prawie dwa lata „Paczka w Weekend” była stale rozwijana, dzięki czemu jest dzisiaj dostępna w praktycznie każdym większym mieście Polski.

Sprawdzenie stanu przesyłki w obecności kuriera

Chyba każdy chociaż raz usłyszał o możliwości sprawdzenia stanu paczki w obecności kuriera. Teoretycznie obowiązkiem każdego odbiorcy jest przyjrzenie się jakości towaru i zgłoszenie ew. uszkodzeń. Jednak nieraz kurier zaraz po tym, jak wręczy paczkę, wraca do swojego wozu i kontynuuje swoją pracę. Dlaczego się tak dzieje? Kurier ma obowiązek zaczekać do momentu podpisania potwierdzenia odbioru zamówienia. Jeśli chcesz sprawdzić jego stan, musisz to zrobić jeszcze przed złożeniem swojego podpisu na dokumencie. W ten sposób kurier nie ma prawa opuścić Twojego adresu i musi poczekać, aż skończysz oceniać jakość paczki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia na jej opakowaniu, możesz bez obaw otworzyć ją w obecności kuriera. W momencie, w którym okaże się, że Twój towar został zniszczony, kurier ma obowiązek sporządzić na miejscu protokół szkody. Niestety w czasach pandemii COVID-19 nie zawsze będziesz w stanie spotkać się z doręczycielem. W tej sytuacji odbiorca ma 7 dni na zgłoszenie ewentualnych uszkodzeń. Trzeba pamiętać, że każdy kurier najbardziej ceni właśnie swój czas. Pamiętaj więc, żeby złożyć zgłoszenie jak najszybciej.

Najważniejszą kwestią, o której adresaci często zapominają, jest fakt, że kurier to tylko człowiek. Oczywiście, każdy chce, aby jego przesyłka dotarła nieuszkodzona, w jak najszybszym czasie i w dodatku o konkretnej godzinie. Jednak taki scenariusz, przynajmniej w standardowej cenie, jest zwykle po prostu niemożliwy. Kurier, pomimo rzetelnej pracy, musi często mierzyć się z nieuprzejmościami ze strony adresatów nieznających zakresu jego obowiązków. Na szczęście, coraz więcej osób zaczyna doceniać ten zawód (głównie przez trwającą pandemię COVID-19), dzięki czemu tego typu sytuacje mają miejsce zdecydowanie rzadziej.