Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której smartfony mające dobrych parę lat tracą dostęp do aplikacji. Dzieje się tak przez wprowadzenie przez Google polityki zapewniania bezpieczeństwa użytkownikom oprogramowania Android. Programy należące do koncernu, wcześniej znajdujące się na telefonach od nowości, nie będą już wspierane, jeśli sam system będzie starszy niż wersja 2.3.7. Dostawcy usług uniemożliwiają otwarcie aplikacji bez wcześniejszego uaktualnienia jej. Użytkowników starszych wersji oprogramowania jest mniej niż 0,5 procent, jednak biorąc pod uwagę całkowitą ilość urządzeń z tym systemem, wciąż wychodzi pokaźna liczba osób z nich korzystających. Każdy smartfon z systemem Android po pewnym czasie przestaje być wspierany przez Google, co zmusza użytkowników do regularnej wymiany urządzeń na nowsze. Wiele usług zostaje też wycofanych ze względu na brak kompatybilności z poszczególnymi aktualizacjami. Użytkownicy skarżą się na poczynania Google, jednak warto się zastanowić, czy wraz z rozwojem usług i innowacyjnych rozwiązań nie powinniśmy wspierać rozszerzania zabezpieczeń przed cyberprzestępcami?

Wymagane aktualizacje aplikacji wymuszają na deweloperach dostosowywanie programów do najnowszych wersji systemów, przez co problemy z dostępem mogą pojawiać się nawet w urządzeniach młodszych niż te z systemem 2.3.7. Jest to jednak głównie problem Google, który wymaga częstych aktualizacji systemów do niego należących. Warto pamiętać, że każde urządzenie smart na pewnym etapie będzie wymagać od użytkowników uaktualnienia. W taki sposób mamy pewność, że urządzenie działa odpowiednio. Zmiana dotknęła nie tylko użytkowników telefonów z Androidem – dostęp do niektórych usług został też odebrany klientom systemu iOS.

Jak działają aplikacje na telefon?

Aplikacje na telefon uruchamiane są za pomocą odpowiedniego skryptu. W zależności od tego, o jaki typ aplikacji chodzi, będzie ona wykorzystywać inne zasoby. Użytkownicy aplikacji natywnych zadowolą się wysoką responsywnością oraz możliwością korzystania z programu w trybie offline, posiłkując się za to mocą obliczeniową telefonu. Programy webowe natomiast będą bazować na dostępie do internetu, uniemożliwiając korzystanie z zasobów aplikacji bez połączenia z nim. Rozwiązania hybrydowe i korzystanie z nich zależne jest od kilku czynników i wszystko zależy od decyzji dewelopera – warto jednak pamiętać, że są one połączeniem rodzaju webowego i natywnego. Każdy telefon i jego model ma zainstalowane programy – może to być lista kontaktów, zegar czy nawet kalendarz.

Przydatne aplikacje na smartfona

Pierwsze, podstawowe programy mobilne miały swoją premierę już w latach 90, jednak rozwój tego obszaru nastąpił dopiero pod koniec dekady, m.in. dzięki premierom palmtopa Pilot 1000 i trzeciej generacji telefonów Nokia. Dostępne były już nie tylko takie podstawy jak kalendarz czy stoper, ale też programy internetowe pozwalające na przeglądanie treści tylko podczas połączenia z internetem. Początki powstawania ogólnodostępnych aplikacji nie były łatwe. Pierwsze miesiące łączyły się z wieloma błędami pojawiającymi podczas użytkowania, a sam dostęp do programów nie zawsze był dla każdego w pełni ułatwiony. Czas pokazał, jak dopracowanie programów pozwoliło na ułatwienie wielu obszarów życia każdemu z dostępem do telefonu. W dzisiejszych czasach wiele programów działa bez zarzutu dzięki rozwinięciu się umiejętności programistów i błyskawicznej ich reakcji na ewentualne usterki.

Mówiąc o przydatnych aplikacjach, warto zaznaczyć, że spektrum użyteczności jest szerokie i zależne od potrzeb danego użytkownika. Na telefonach zdecydowanie dobrze sprawdzają się programy umożliwiające planowanie i tworzenie list. Wielu użytkowników decyduje się na pobieranie takich programów ze względu na ich dostępność i intuicyjny interfejs. W ostatnich latach banki zaczęły wprowadzać bankowość mobilną z dostępem do aplikacji, która znaczne ułatwia przyjmowanie i wysyłanie przelewów, dostosowywanie ustawień do własnych potrzeb i wgląd w historię konta. Nie każdy model telefonu ma jednak możliwość zainstalowania takiego programu – jak wyżej wspomniano, niektóre starsze smartfony ze względu na zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp do bankowości mobilnej.

Wyjątkowo przydatne są również programy identyfikujące przedmioty i dające dostęp do załatwiania spraw urzędowych. Rozwój technologii pozwolił także na powstanie aplikacji, które działają tak, jak skaner bez potrzeby kupowania dodatkowego urządzenia. Na telefonach z nowymi systemami programy tego typu działają bez zarzutu. Użytkownicy smartfonów mogą również za ich pomocą identyfikować np. rośliny, ptaki czy insekty. Tego typu aplikacja może działać przy użyciu aparatu, ale i funkcjonować w formie katalogu.

Najlepsze aplikacje na smartfona

To, jakie są najlepsze programy na telefony, jest w pełni zależne od użytkowników nimi zainteresowanych. Warto pamiętać, że nie każde urządzenie będzie mieć możliwość pobrania wybranego programu – w takim przypadku warto znaleźć podobną aplikację, która będzie działać na wybranym telefonie. Programy, które mogą zostać uznane za najlepsze, będą się cechować funkcjonalnością i dostępnością dla wielu użytkowników. W zależności od tego, do czego używany jest smartfon, przydatne będą programy z różnych kategorii. Najczęściej za najlepsze uznaje się takie, które są funkcjonalne oraz mają przyjazny interfejs. Przykładem mogą być programy do organizacji – planery, kalendarze, a nawet notatniki. Wyjątkowo popularne są również komunikatory pozwalające na utrzymywanie kontaktu z innymi i programy do nauki np. języków. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez ulubionego albumu grającego w słuchawkach czy edukacyjnego podcastu towarzyszącego porannemu joggingowi, dlatego nie można pominąć też aplikacji do odtwarzania audio – muzyki, audiobooków czy podcastów.

Jak ściągnąć aplikacje na smartfona?

Pobranie aplikacji na urządzenie odbywa się przez dedykowany systemowi danego urządzenia sklep. Wybierając aplikację, warto sprawdzić, czy jest ona płatna i ile pamięci używa – zabezpieczy to przed wybraniem aplikacji, która zanadto obciąży telefon. Ustawienia programów są również miejscem, w którym można je zoptymalizować, dobierając odpowiednią rozdzielczość czy pliki, które zostają pobrane podczas użytkowania. Wielu użytkowników nie sprawdza jakie dane wykorzystywane są przez aplikację. Warto zwrócić na to uwagę ze względu na bezpieczeństwo podczas używania programów w każdym systemie, nawet Android. Każdy typ usług ma swoje wady i zalety, dlatego zadaniem użytkowników jest ich weryfikacja i dobór tego, co dla telefonu będzie najlepsze.