Aplikacje mobilne używane są przez miliony osób każdego dnia. Nie każdy jednak wie, jaka jest różnica między ich rodzajami. Starając się przybliżyć podstawową wiedzę na ich temat, można zauważyć różnicę już w nazwach typów, o tym jednak za chwilę. Warto pamiętać, że tworzenie aplikacji mobilnych jest złożonym procesem i nie trwa krótko, a porównując typy aplikacji, możemy natknąć się na zwolenników każdej z nich, jednak jedno jest pewne – wszystkie rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Co to znaczy aplikacja mobilna? Jakie są rodzaje aplikacji mobilnych?

Mobilna aplikacja to program działający na różnego rodzaju urządzeniach przenośnych, które opierają się na systemach operacyjnych. Ile jest rodzajów aplikacji mobilnych i czym się od siebie różnią? Aplikacje mobilne można podzielić na trzy kategorie: webowe, natywne i hybrydowe. Nietrudno się domyślić, że trzecia stanowi połączenie dwóch pozostałych i jest jedną z częściej spotykanych. Jednym z kluczowych elementów aplikacji hybrydowych jest brak potrzeby użycia przeglądarki do używania ich. Wiele platform wymaga połączenia internetowego do odpowiedniego działania, dlatego osoby, które wolą pracować w trybie offline, mogą się zdecydować na aplikacje mobilne przeznaczone do użytku bez internetu.

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe są połączeniem programów natywnych i webowych. Pozwala to wyciągnąć z aplikacji jak najwięcej korzyści – jest ona łatwo dostępna dzięki strukturze w języku danego systemu operacyjnego i połączeniu z siecią. Aplikacje takie pobiera się tak, jak wszystkie inne programy ze sklepów z aplikacjami mobilnymi, jednak do ich używania wymagane jest połączenie internetowe. Tworzenie takiej aplikacji polega na wykorzystaniu technologii JavaScript, CSS lub języka HTML. Następnie powstaje aplikacja, która ma cechy aplikacji natywnej i webowej. Jedną z wielu zalet takiej aplikacji jest możliwość personalizacji jej designu oraz funkcji tak, aby w pełni odpowiadały potrzebom użytkowników.

Natywna aplikacja mobilna

Aplikacje natywne tworzone są w języku obsługiwanym przez dany system operacyjny. Zdarza się, że osoby posiadające system iOS nie mają tych samych aplikacji, co Ci z Androidem – najprawdopodobniej po tym rozpoznasz aplikację natywną. Taki typ aplikacji daje deweloperom możliwość rozwoju programu, ponieważ opiera się on tylko na jednym systemie. Można więc w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. Aplikacja ma dostęp do funkcji urządzenia dzięki temu, że korzysta z zasobów telefonu – może używać listy kontaktów czy aparatu. Użytkowników Androida jest znacznie więcej, co powinno być brane pod uwagę już na etapie, kiedy rozpoczyna się tworzenie aplikacji.

Jak już wspomniano, aplikacje tego typu tworzone są przez deweloperów w języku odpowiadającym systemowi obsługiwanemu przez smartfony. Na urządzeniach mobilnych z Androidem ten język to Java lub Kotlin, natomiast telefony i tablety z iOS obsługują Swift i Objective-C. Użytkownik aplikacji natywnych może oczekiwać lepszej responsywności niż osoby korzystające z innego typu aplikacji. Aplikacje natywne często umożliwiają także używanie programu w trybie offline.

Zalety i wady aplikacji mobilnych

Funkcje aplikacji są ciągle usprawniane, zmieniane i urozmaicane, co samo w sobie jest zaletą – dostosowywanie aplikacji do rozwijających się technologii i nowych potrzeb użytkowników działa na korzyść programistów. Jakie są zalety aplikacji mobilnych natywnych? Każdą aplikację mobilną można dostosować do potrzeb użytkowników. Stworzenie aplikacji dla własnego biznesu zdecydowanie wiąże się z atrakcyjną możliwością pełnej personalizacji i dostosowania designu do własnej marki, tak samo, jak do potrzeb potencjalnych użytkowników. Do tego posiadanie własnej aplikacji mobilnej wiąże się z zapewnieniem wygody i ogólnodostępności. Niezależnie od typu aplikacji mobilnej może ona być w pełni spersonalizowana i dostosowana do potrzeb docelowej grupy odbiorców. Własna aplikacja pomaga również z zabezpieczeniem danych klientów przed cyberprzestępcami. Rozwiązania zastosowane w aplikacjach mobilnych mają uprzystępnić korzystanie z urządzeń niezależnie od tego, czy używane są one do rozrywki, nauki czy pracy. Rozwój technologii pozwolił na użycie urządzeń mobilnych do wielu aktywności, które znacznie usprawniają pracę.

Wady, jakie można spotkać, wybierając aplikacje mobilne, to w przypadku aplikacji natywnej długi czas potrzebny na rozwój i wysokie koszta związane ze stworzeniem programu. Biorąc pod uwagę typ aplikacji hybrydowych, są one częściej narażone na występowanie błędów podczas pracy przez zmiany w technologiach, na których podstawie są pisane. Wiele osób rezygnuje z wyboru programów hybrydowych przez mniejszą możliwość personalizacji i dostosowania interfejsu do łatwej obsługi oraz częste błędy pojawiające się podczas używania wbudowanych funkcji telefonu. W porównaniu do aplikacji webowych, które często mają wyjątkowo nieprzyjazny dla użytkownika interfejs, inne rodzaje często są wybierane ze względu na mniejszą ilość pojawiających się błędów. Aplikacje internetowe, jeśli nie zostaną odpowiednio zoptymalizowane, będą działać wolniej niż można się tego spodziewać i nie zawsze będą w pełni responsywne. Nie każdą aplikację można nazwać idealnym rozwiązaniem – przed wyborem warto zapoznać się z wadami oraz zaletami każdej z nich i na podstawie informacji o kosztach, czasie rozwoju i możliwości personalizacji zadecydować, która będzie najlepszym rozwiązaniem.

Aplikacje mobilne – przykłady

Spośród wielu aplikacji i aplikacji internetowych większość używana przez użytkowników smartfonów wymaga połączenia internetowego. Najczęściej pobieranymi aplikacjami są media społecznościowe, komunikatory i aplikacje mobilne ukierunkowane na rozrywkę. Przykładem tego może być Facebook, WhatsApp, Instagram czy TikTok, które od dawna pozostają najczęściej pobieranymi aplikacjami na świecie.

Nie jest to jednak koniec – ostatnie kilka lat pokazało, jak przydatne są typy aplikacji mobilnych umożliwiające pracę i prowadzenie biznesu własnego domu. Aplikacje biznesowe na urządzenia mobilne cieszą się wzrostem popularności od 2020 roku. Mowa tu o programach ułatwiających zarządzanie projektami, organizację pracy czy prowadzenie spotkań. Dlatego też Zoom czy Google Meet trafiły na szczyty list najczęściej pobieranych aplikacji.