Budzimy się do dźwięku dzwonka pochodzącego z telefonu, do porannej toalety używamy akcesoriów napędzanych prądem, a z naszą siecią Wi-Fi łączy się nie tylko komputer, ale i lodówka. Obecność urządzeń stała się dla nas codziennością, do której dostosowujemy się tak szybko, że jej wpływ na życie przestał być zauważalny. Technologia nas otacza, a przyzwyczajenie do jej obecności sprawiło, że zaniknęła ekscytacja nowymi rozwiązaniami. Jak internet wpłynął na nowe technologie i ich rozwój? Wzrost popularności telefonów komórkowych pozwolił na usprawnienie wielu obszarów życia, dostosowując urządzenia do mobilności użytkowników.

Technologia w życiu codziennym znacznie poprawia jego jakość. Zastanawiając się nad przykładami, z pewnością można przytoczyć użyteczność smartfona w obszarze urzędowym – dostęp do internetu pozwala na złożenie wniosku czy oświadczenia z każdego miejsca, w którym się znajdujemy. Urządzenia tego typu stają się nowymi komputerami – dzięki nim mamy dostęp do stron internetowych, skrzynki e-mail i wielu programów, których pobranie niegdyś było możliwe tylko na komputery.

Co to jest nowoczesna technologia?

Tempo rozwoju gospodarki wymaga od właścicieli biznesu szybkiego dostosowywania się do zmieniającego się rynku. Czym są nowoczesne technologie? Są to rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia i rozwój wybranych obszarów np. medycyny, bankowości czy edukacji. Stosowanie innowacji znacząco wpływa zarówno na modernizację wielu dziedzin, jak i na rozwój społeczeństwa – jego dostęp do wiedzy, rozrywki i możliwości interakcji. Technologią można nazwać zarówno internet, jak i wszystkie urządzenia z dostępem do niego. Telefon z dostępem do internetu stał się podstawą, na której stawiane są dalsze kroki rozwoju technologicznego. Zanim jednak urządzenia te miały możliwość wsparcia rozwoju komunikacji, czyniły to komputery. Ich wpływ na obszary wymienione wyżej pozwolił na optymalizację prac prowadzonych w laboratoriach czy usprawnienie przeprowadzania kluczowych badań.

Komputeryzacja społeczeństwa

Nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów. Stały się one nieodłącznym elementem życia wielu osób i z czasem znacznie zaczęły ułatwiać codzienne czynności. Ostatnie kilka dekad było czasem odkrywania możliwości, jakie dają nam komputery i ogólnodostępny internet, a funkcje tych urządzeń coraz prężniej się rozwijają, ukazując szereg nowych rozwiązań poprawiających komfort życia.

Na komputerach nie koniec – każdego dnia liczba użytkowników tabletów i smartfonów wzrasta, mając pozytywny wpływ na dalszy rozwój technologii. Jednak czy ma to konsekwencje w zakresie społecznego funkcjonowania? Rozwój technologii ma także wpływ na relacje – z jednej strony zbliża do siebie osoby, którym dystans nie pozwala na spotkania w tym samym miejscu, z drugiej sprzyja zjawisku alienacji i eskapizmu. Grunt to znaleźć złoty środek, gdzie maszyny będą dla nas czystym wsparciem. Urządzenia dają nam dostęp do najnowszych informacji, możliwość załatwienia spraw urzędowych, a nawet odebrania recepty czy skierowania do specjalisty, ale to nie wszystko. Użycie nowoczesnych technologii do rozrywki jest coraz częstsze. Konsole, elektryczne hulajnogi i inne innowacje powiązane z rozrywką otaczają nas na co dzień, łącząc wygodę z funkcjonalnością. Komputer z czasem stał się niezbędnym elementem domowego zacisza, nie tylko umożliwiając pracę, ale też kontynuację nauki. Często jest także centrum multimedialnym w domu – możliwości, jakie dają nam urządzenia w dzisiejszych czasach, kilkukrotnie przewyższają oczekiwania wielu osób. Jak widać, technologię można wykorzystać do wielu obszarów życia – bez telefonów nie mielibyśmy kontaktu z bliskimi nam osobami i dostępu do dóbr i treści przystosowanych do rozwijającego się społeczeństwa.

Bezpieczeństwo w internecie

O bezpieczeństwie w internecie można mówić wiele, jednak warto skupić się na nim w perspektywie nowoczesnych technologii. Czy rozpowszechnienie innowacyjnych rozwiązań pozytywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa w sieci? Jak to wygląda w przypadku płatności mobilnych? Zabezpieczenia stosowane przez banki sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie – przelewy na telefon są znacznym udogodnieniem umożliwiającym przesyłanie pieniędzy na cudze konto, posiłkując się wyłącznie numerem telefonu adresata. Coraz rzadziej korzysta się z przesyłu pieniędzy za pomocą komputerów – podłączenie telefonu do sieci pozwala na szybkie i wygodne wykonywanie przelewów.

Nowoczesne technologie mimo bycia wyjątkowo przydatnymi w wielu obszarach, umożliwiły też cyberprzestępcom poszukiwanie nowych sposobów na łamanie prawa. W dzisiejszych czasach większość dokumentów znajduje się w plikach, a firmy do magazynowania ich wykorzystują chmury internetowe. Wraz z rozwojem umiejętności łamania zabezpieczeń naraża to wiele firm na stratę kluczowych danych. Technologia może znacznie ułatwić życie, ale korzystanie z niej bez stosowania się do zasad cyberbezpieczeństwa może poważnie nadszarpnąć prywatność czy dobra osobiste użytkownika.

Co dają nam nowoczesne technologie?

Nowoczesne technologie stosowane są nie tylko w życiu codziennym, ale też w takich obszarach jak medycyna – innowacje pozwoliły na poszerzenie możliwości pomocy pacjentom. Sale operacyjne wyposażone są w sprzęt, o którym niegdyś nie było mowy, a leczenie niektórych schorzeń zostało skrócone kilkukrotnie właśnie dzięki nowoczesnym technologiom. Aplikacje umożliwiające identyfikację obiektów czy katalogi ukazujące miejsca przystosowane do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi mają jeszcze szerokie pole do rozwoju, jednak na tym etapie z pewnością stanowią przynajmniej minimalne wsparcie. Na komputerze można załatwić wiele spraw, co stało się szczególnie ważne w ciągu kilka ostatnich lat. Obecność technologii można także zauważyć podczas spaceru po parku – innowacyjne rozwiązania otaczają nas na każdym kroku, dlatego warto się zatrzymać na chwilę i popatrzeć wokół. Jak już wcześniej zostało wspomniane, natłok technologicznych nowości sprawił, że zatraciliśmy ekscytację nowinkami i przestaliśmy zauważać możliwości, jakie daje nam rozwój technologiczny.