E-commerce stanowi niezwykle istotną część współczesnego handlu. Dla wygody klientów wprowadzane są innowacyjne udogodnienia, aby zamawianie przez internet było jeszcze łatwiejsze. Duże znaczenie w tym przypadku ma możliwość wyboru różnych metod płatności w sklepie internetowym. Jakie formy płatności są najpopularniejsze? Które metody warto wprowadzić do swojego biznesu, aby zadowolić klientów? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!

Czy warto wprowadzać różne formy płatności w sklepach internetowych?

Każdy klient preferuje inną formę płatności, przez co należy dostosować swoją działalność do potrzeb rynkowych. W sieci można znaleźć wiele badań i ankiet przeprowadzonych wśród konsumentów sklepów internetowych i wywnioskować, że w przypadku najlepszej metody płatności zdania są podzielone. W momencie, gdy klient na stronie sklepu internetowego nie znajdzie odpowiedniej formy opłacenia usługi, może zrezygnować z zakupu i przejść do konkurencji, która proponuje więcej opcji. Dlatego najlepiej zaoferować duży wybór metod płatności, takich jak karty płatnicze, płatności online, czy też płatność za pobraniem.

Sklep internetowy – z jakich płatności e-commerce najchętniej korzystają klienci?

Wybór płatności w e-sklepach ma bardzo duży wpływ na to, czy transakcja zostanie sfinalizowana. Często klienci nie widząc dogodnej dla nich możliwości opłaty za przesyłkę, rezygnują z zamówienia internetowego. Warto zatem do swojego sklepu online wprowadzić różnorodne metody płatności, tak aby każdy z konsumentów był w stanie dokonać opłaty za produkty czy też usługi. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane formy płatności w internecie:

  • Szybki przelew (Pay-By-Link) – jest to jedna z najpopularniejszych metod płatności online, na które decydują się konsumenci. Wybierając tę opcję, zostaje się przekierowanym na stronę serwisu internetowego lub do aplikacji mobilnej Twojego banku. Następnie należy wypełnić formularz i potwierdzić transakcję.
  • BLIK – jest to bezpieczny system płatności mobilnych. Za pomocą tego narzędzia generowany jest 6-cyfrowy kod, który jest tzw. wirtualnym czekiem. Po wybraniu tej opcji należy wkleić kod w okienko na stronie płatności i potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej banku.
  • Płatność kartą kredytową – po wybraniu tej opcji jest się przekierowywanym do formularza płatniczego, gdzie należy podać własne dane oraz dane karty takie jak: imię i nazwisko właściciela, numer karty, datę ważności karty oraz numer CVV/CVC. Po upewnieniu się, że wszystko zostało dobrze wypełnione, należy zatwierdzić płatność.
  • Portfele elektroniczne – na rynku obecnie istnieje wiele firm, które oferują usługę e-portfeli np. Apple Pay lub Google Pay. Do tego wystarczy smartfon i karta płatnicza, którą należy podpiąć do aplikacji, wpisać jej dane i za jednym kliknięciem wykonywać mobilne płatności kartą przy transakcjach internetowych.
  • Przelew tradycyjny – taką formą płatności można zapłacić na poczcie, w placówce Twojego banku lub jego serwisie internetowym. Należy wypełnić formularz z danymi odbiorcy i nadawcy przelewu.

Przewagę jednak wciąż mają płatności mobilne i szybkie przelewy. Są to bezpieczne i komfortowe formy opłacenia zamówienia, ponieważ nie trzeba nigdzie podawać szczegółowych danych, jakich wymaga płatność kartą w sklepie internetowym.

Płatność gotówką w sklepie internetowym

Konsumentów w sieci przybywa z każdym rokiem, jednak często porzucają koszyki, gdy coś na danej stronie internetowej wyda się im podejrzane. Płatność przy odbiorze ma potencjał, by zmienić podejście wielu klientów – to jedyna metoda opłaty gotówką za zamówienie dokonane za pośrednictwem internetu. Taka forma płatności ma wiele korzyści, ponieważ nie trzeba podawać żadnych danych z karty ani logować się do bankowości internetowej, dzięki czemu można uniknąć narażenia się na potencjalne oszustwo. Metoda ta szczególnie sprawdza się, gdy po raz pierwszy składasz zamówienie w nieznanym sklepie online, który chcesz przetestować. Dla klienta plusem takiej metody płatności jest również brak oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty, dzięki czemu zamówienie może zostać nadane natychmiastowo, w dniu otrzymania zlecenia. W Polsce spora część społeczeństwa nadal wybiera taką formę płatności, szczególnie w przypadku kosztownych zamówień, dlatego warto zaoferować swoim klientom opłacenie zamówienia dopiero u kuriera.

Zakupy na raty online

Wiele sklepów internetowych wprowadza możliwość zamawiania produktów na raty online. Taka forma płatności jest dużym zobowiązaniem dla klienta, ponieważ między nim a bankiem zawierana jest umowa na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Do zrealizowania zamówienia wymagany jest dowód osobisty, a niekiedy, na przykład przy zakupach na wysokie kwoty, potrzebne jest również zaświadczenie o dochodach uzyskiwanych przez klienta. Po wypełnieniu formularza bank, po wstępnej weryfikacji, musi zatwierdzić lub odrzucić przyznanie pożyczki. Taka metoda płatności na pewno zachęci niejednego klienta. Warto jednak pamiętać, że jest to długoterminowe zobowiązanie, a koszt rat zależny jest od oprocentowania kredytu, przez co konsument będzie musiał spłacić większą sumę, niż zakłada to sam koszt produktu. Często jednak sklepy proponują dogodne warunki spłaty z oprocentowaniem 0%, dzięki czemu klienci mogą uniknąć dodatkowych kosztów.

Zakupy online zyskały niezwykle dużą popularność, co ma także duży wpływ na globalizację i zacieranie się granic między rynkami. Dzięki temu firmy mogą pozyskiwać klientów z całego świata. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że konsumenci mają różne upodobania co do formy opłat za przesyłki towarów, zatem przedsiębiorcy powinni dostosować się do ich potrzeb. Obecnie najczęściej wybierane są płatności elektroniczne – szczególnie wyróżniającym się jest szybki przelew online. Konsumenci chętnie posługują się także płatnościami mobilnymi, które nie wymagają wielu formalności tak jak w przypadku płatności kartą płatniczą.