Dla klientów sklepu internetowego warto wprowadzić różne formy rabatów, które mogą służyć także jako część marketingu. Jednym z takich sposobów jest stworzenie programu lojalnościowego, dzięki któremu klienci sklepu mogą zbierać punkty, które zamienią na nagrody rzeczowe lub dodatkowe promocje. Jak działa program lojalnościowy w branży e-commerce? Odpowiadamy w artykule.

Program lojalnościowy – definicja

Podczas przeglądania produktów w sklepach internetowych i stacjonarnych, często można spotkać się z propozycją założenia profilu klienta sklepu. Na takie konto zbierane są punkty po zrobieniu zakupów, które z czasem można zamienić na konkretny produkt, nagrodę rzeczową lub promocję na pewną kwotę – tym właśnie są programy lojalnościowe. Przy rejestracji zazwyczaj należy podać swoje dane takie jak: adres e-mail, imię, nazwisko, data urodzenia, a czasem nawet miejsce zamieszkania – do wysyłania przez sklep treści marketingowych pocztą tradycyjną. Podczas rejestracji zakłada się konto klienta w aplikacji mobilnej lub dostaje się przypisaną kartę. Taka karta oznaczona jest indywidualnym kodem lub numerem i należy ją skanować przy każdej transakcji. Rozwiązanie to jest świetnym elementem dla stałych klientów, którzy robią regularne zakupy w konkretnym sklepie. W ten sposób sklep nagradza lojalność swoich użytkowników.

Rodzaje programów lojalnościowych

W różnych branżach handlu powstają ciekawe rabaty i programy lojalnościowe, które mogą być wprowadzane w różnej formie. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich:

  1. Program punktowy – charakteryzuje się tym, że klienci zbierają konkretną liczbę punktów, które dostają po każdej transakcji w sklepie. Liczba punktów zależna jest od wydanej kwoty. Po uzyskaniu odpowiedniej liczbę punktów klienci mogą wymienić je na nagrody wymienione w katalogu nagród.
  2. Karta stałego klienta – zapewnia produkty z rabatem, kierowanym wyłącznie osób, które przynależą do tego programu lojalnościowego.
  3. Multiprogramy – jest to rodzaj programu punktowego, który klient sklepu może realizować u wielu sprzedawców z różnych branż, posiadających wspólny katalog nagród.

Ciekawym rozwiązaniem jest także nagradzanie klientów za polecanie firmy innym osobom, które powołują się na danego klienta. Wówczas obie osoby mogą skorzystać np. z rabatu na zakupy lub gratisów, jakie oferuje sklep.

Program lojalnościowy w sklepie internetowym

E-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów handlu. Dużą zaletą sklepów online są rabaty i różnorodne rodzaje programów lojalnościowych, z których konsumenci chętnie korzystają już podczas pierwszych zamówień. Dzięki takiej formie marketingu e-sklep przyciąga uwagę i zaufanie użytkowników zainteresowanych skorzystaniem z ofert specjalnych. Program lojalnościowy w sklepie internetowym jest bardzo dobrym sposobem na zyskanie stałych konsumentów. Będą świadomi, że przy regularnym robieniu zakupów, zbieranie punktów na ich koncie klienta pozwoli na odebranie nagrody. Aby klienci byli jednak do tego przekonani, trzeba stworzyć dobry program lojalnościowy. Ważne, aby nagrody lub rabat w e-sklepie motywowały do skorzystania z usługi, lub kupna produktów ze sklepu. Na stronie internetowej powinien widnieć katalog z nagrodami oraz informacją, za jaką liczbę punktów konsumenci będą mogli je zdobyć.

Jak zachęcić konsumentów do programu lojalnościowego?

Prowadzenie własnego biznesu w postaci sklepu internetowego wiąże się ze stałym obserwowaniem coraz to nowszych trendów oraz potrzeb rynku. Zanim przejdzie się do tworzenia programu, warto przeprowadzić ankietę i analizę tego, co klienci najczęściej kupują, na jakie produkty zwracają uwagę, co jest dla nich ważne przy wyborze produktów oraz czy program lojalnościowy zawierałby interesujące ich korzyści. Również, aby zachęcić jak największą grupę do korzystania z programu lojalnościowego, warto wyróżnić modne i atrakcyjne nagrody oraz proste zasady, według których można otrzymywać punkty. Na stronie sklepu można zrobić osobną zakładkę, w której będą znajdowały się informacje na temat:

  • rejestracji konta w programie lojalnościowym;
  • regulaminu udziału;
  • sposobów zbierania punktów;
  • katalogu z nagrodami.

Wiele firm zachęca nowych konsumentów do pierwszego kroku, czyli rejestracji w programie lojalnościowym poprzez otrzymanie startowych punktów lub rabatów na pierwsze zamówienia z nowym kontem. Klienci, chcąc zaoszczędzić, chętnie podejmują się skorzystania z usługi. Wprowadzając dla konsumentów opcję z dużym pierwszym rabatem, e-sklepy zachęcają do programu lojalnościowego.

Jakie korzyści dla firmy przyniesie program lojalnościowy w sklepie internetowym?

W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej konkurencyjnych firm na rynku. Sklep internetowy jest równie atrakcyjną opcją co jego wariant stacjonarny. Wyzwaniem dla przedsiębiorców nie jest już zdobycie pojedynczych zamówień, a pozyskanie stałych, lojalnych konsumentów. Trzeba zatem zaplanować kampanię marketingową, która zachęci konsumentów do pozostania na dłużej. Program lojalnościowy dla konsumentów jest rozwiązaniem dobrym dla obu stron. Dla firmy zaletą wdrożenia takiego programu jest pozyskanie danych oraz informacji o zakupach konsumentów, które analizuje się w celu rozstrzygnięcia, na jakie produkty jest większy popyt. Dzięki zebranym na profilach informacjom łatwiej jest także przeanalizować jakie działania podjąć, aby bardziej dostosować asortyment oraz reklamę do potencjalnych odbiorców. Jest to także możliwość pozyskania nowych konsumentów, których zachęcają kupony rabatowe, jakie otrzymają po rejestracji swojego konta w sklepie. Program lojalnościowy połączony z newsletterem to także świetny sposób, by przedstawić klientowi aktualną ofertę.

Jakie korzyści zyskają klienci od programu lojalnościowego?

Program lojalnościowy dla klientów nie jest koniecznym elementem przy prowadzeniu własnej działalności. Stanowi on jednak istotną część marketingu. W zależności od firmy program lojalnościowy może mieć różne zasady. Najważniejsze jednak, aby regulamin był zrozumiały, a wymiana punktów na nagrodę nie trwała długo. Dobrze przygotowany program lojalnościowy w sklepie internetowym może przynieść wiele korzyści klientom. Promocyjne ceny na zamówienia, gratisy dla lojalnych konsumentów, personalizowane reklamy, czy też różne bony.

Coraz więcej osób chętniej podejmuje się zakupów online ze względu na wiele udogodnień. Jednak ze względu na dużą konkurencję warto zainteresować nowych klientów różnymi programami lojalnościowymi. Dzięki temu firma zdobędzie przywiązanie potencjalnych konsumentów, którzy skorzystają z okazjonalnych ofert.