Myślisz o założeniu własnego sklepu internetowego? A może już prowadzisz firmę i szukasz inspiracji, jak budować świadomość marki oraz gdzie planować kampanie reklamowe? Jeśli chcesz osiągnąć sukces w e-commerce, musisz najpierw zainwestować w odpowiednie działania marketingowe. Gdzie najlepiej reklamować produkty i usługi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Jak zrobić reklamę produktu i sprzedawać z zyskiem? Krótka historia reklamy

Pierwsze reklamy zaczęły powstawać już tysiące lat temu w Egipcie, Grecji i Mezopotamii. Tworzono je na papirusie, glinianych tabliczkach, w drewnie lub na płótnie. Odpowiednikiem reklamy radiowej lub telewizyjnej byli zaś przez wieki uliczni krzykacze, którzy przyciągali uwagę przechodniów i zachęcali do zakupów. Słowo pisane i grafika to dwa główne filary reklamy, niezmienne od tysiącleci.

Rewolucja w sposobie postrzegania reklam i ich sprzedażowego potencjału zaczęła się w wieku dwudziestym. Wszystko to przyszło wraz z elektryfikacją Europy i Ameryki. Już w 1910 roku na ulicach europejskich miast można było podziwiać barwne, reklamowe neony, które miały przyciągać wzrok. Później natomiast, gdy na rynku pojawiły się telewizja, komputery, telefony i urządzenia mobilne, ludzie biznesu oszaleli na punkcie reklam. Szybko się jednak okazało, że nie wystarczy zrobić standardową reklamę, by zwiększyć sprzedaż. Trzeba również dobrego, innowacyjnego pomysłu i odpowiedniej dozy kreatywności. Wszak konkurencja na rynku jest niemała!

Generowanie satysfakcjonujących reklam

Jak wygenerować satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe w sklepie stacjonarnym lub internetowym? Jak reklamować produkty lub usługi? Na ten temat opracowano już setki publikacji, poradników, tutoriali i szkoleń. Nie istnieje oczywiście jeden, sprawdzony klucz ani metoda marketingowa, która przyniosłaby pewny zysk. Każdy biznes to niepowtarzalna koncepcja, wymagająca indywidualnego podejścia zwłaszcza w kwestiach, związanych z reklamą.

Historia uczy jednak, że najskuteczniejsze przekazy reklamowe łączy kilka cech:

 • w 100% wpisują się w potrzebę odbiorcy docelowego,
 • poruszają emocje (przyciągają uwagę),
 • różnią się od innych, są nieszablonowe, kreatywne i zabawne,
 • zachęcają do działania.

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie?

Jak podejść do tematu reklamy i od czego zacząć? W tym celu już od ponad 100 lat specjaliści od marketingu stosują w codziennej pracy schemat AIDA.

Postaw na model AIDA

Skrót AIDA powstał z połączenia pierwszych liter wyrazów:

 • Attention (uwaga),
 • Interest (zainteresowanie),
 • Desire (pragnienie, pożądanie),
 • Action (działanie).

Koncepcja AIDA jest bardzo prosta, a umiejętnie zastosowana, powoduje naturalne zwiększenie sprzedaży (niezależnie od tego, czy Twoim celem jest sprzedaż internetowa, czy potrzebujesz reklamy w sklepie stacjonarnym). AIDA ułatwi Ci zrozumienie istoty przekazu reklamowego.

Najpierw zastanów się, co jest Twoim atutem i w jaki sposób zamierzasz wzbudzić zainteresowanie potencjalnego klienta. Potem zaś stwórz listę zalet swojego produktu. Pisz i mów o nim z pełnym przekonaniem o jego wyjątkowości. Odpowiedz konsumentom na pytanie: co takiego ma Twój produkt (lub usługa), czego nie ma konkurencja? Mając tę wiedzę, możesz zacząć szukać kanałów dotarcia do swoich grup docelowych.

Wybór właściwych kanałów dotarcia do klienta

Jeśli chcesz, aby Twoja reklama była skuteczna, to musisz także przeanalizować odpowiednio kanały dotarcia do odbiorcy. Istnieje wiele form reklamy i związane z nimi różne kanały dotarcia do klientów. Gdy prowadzisz sklep internetowy, celujesz w reklamy online. Właściciele sklepów stacjonarnych wciąż bardzo często korzystają zaś z reklam masowych typu ATL, takich jak: reklamy radiowe, telewizyjne, prasowe, banery, ulotki czy broszury.

Przed uruchomieniem jakiejkolwiek kampanii, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: gdzie jest klient i w jaki sposób można się z nim komunikować? Każdy człowiek ma indywidualne potrzeby i styl życia. Jedni uwielbiają korzystać z social mediów, inni nie mają na nie czasu i używają wyłącznie poczty elektronicznej w codziennej pracy. Inni zwracają za to uwagę na plakaty albo na newslettery.

Gdzie prowadzić sprzedaż online?

Masz wiele możliwości do wyboru. Załóż sklep internetowy, konto na marketplace, platformach sprzedażowych (Allegro, Vinted itd.), reklamuj swój asortyment na portalach ogłoszeniowych. Testuj różne rozwiązania reklamy dla e-commerce, by sprawdzić, z jakich kanałów najczęściej korzystają Twoi potencjalni klienci.

Jak reklamować biznesy online?

Możliwości jest kilka, wszystko zależy od tego, na czym się skupiasz podczas sprzedaży. Oto kilka podpowiedzi:

 1. Załóż fanpage na Facebooku (niezależnie czy prowadzisz sklep online czy oferujesz swoje usługi), a potem sprawdź skuteczność płatnych kampanii sprzedażowych.
 2. Masz stronę internetową? Spraw, by to ona przyciągała uwagę klienta. Postaw na pozycjonowanie SEO i sprawdź jakość swojego contentu.
 3. Stwórz wizytówkę Google i poproś kupujących o pozostawienie pozytywnych komentarzy i ocen.
 4. Odkryj potencjał poczty elektronicznej: wypróbuj newsletter.
 5. Sprawdź działanie remarketingu i jego wpływ na Twoją sprzedaż.

Jeśli masz biznes stacjonarny lub wiesz, że część Twoich klientów rzadko korzysta z sieci, testuj reklamy masowe oraz bezpośrednie, spersonalizowane i niespersonalizowane. Gdzie umieszczać reklamy? Może to być lokalna prasa, ulotka czy billboard, zlokalizowany przy często uczęszczanej drodze. W przypadku niektórych działalności wartościowym miejscem spotkań z klientem są również targi i spotkania branżowe.

Co lepsze – reklama bezpośrednia czy masowa?

Jak zwiększyć sprzedaż w sklepie i stworzyć znany, szanowany brand? W budowaniu świadomości marki pomocne okazują się zarówno kanały reklamowe typu ATL (masowe), jak i kanały BTL (spersonalizowane). Skuteczność obu rodzajów kampanii zależy w dużej mierze od nawyków i specyfiki grupy docelowej. Zwróć jednak uwagę na to, że w początkowym etapie rozbudowy Twojego biznesu poznajesz swoich odbiorców i ich oczekiwania. To dobry moment na to, by testować różne płaszczyzny dotarcia do odbiorców.

Aktualnie w świecie marketingu dominuje trend reklamy spersonalizowanej, skierowanej do konkretnego adresata. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne kanały dotarcia do klientów zdezaktualizowały się i nie warto z nich korzystać. Skąd czerpać wiedzę, która reklama pozwala poprawić wyniki sprzedaży w sklepie? Używaj Google Analytics i twórz ankiety konsumenckie, by dowiedzieć się więcej o źródłach pochodzenia odbiorców Twojej oferty.

Wykorzystaj newsletter, by dotrzeć do klientów

Prowadzisz e-biznes i chcesz mieć własną bazę ciepłych kontaktów? Skąd czerpać leady i jak budować długofalową relację z klientem? Stwórz własny, branżowy newsletter i przygotuj strony internetowe typu landing page lub wyskakujące okienko (double opt-in). To miejsca, w których odbiorcy dowolnie pozostawiają kontakt do siebie, wyrażając zgodę na otrzymywanie informacji drogą elektroniczną. Mimo upływu lat to właśnie newslettery, wysyłane regularnie na skrzynki e-mailowe konsumentów, pozostają jednym z najskuteczniejszych narzędzi reklamowych. Są one źródłem aktualnych informacji na temat nowości produktowych, ważnych wydarzeń, konkursów czy promocji.

Zadbaj o SEO i pozycjonowanie strony, skorzystaj z Google Ads

Reklama usługi lub produktu, sprzedawanych online, to również jakość treści, prezentowanych na stronie sprzedażowej. Zwróć uwagę na materiały, dostępne w Twoim e-sklepie. Zleć profesjonaliście wykonanie audytu SEO i wprowadź niezbędne zmiany w treści opisów, blogów, haseł reklamowych. Chodzi bowiem o to, by każda treść była wartościowa, merytoryczna i nieszablonowa. Co daje wprowadzenie takich zmian? Roboty Google nadają nową wartość Twoim materiałom, windują je coraz wyżej w wynikach wyszukiwania. Praca nad jakością SEO na stronie korzystnie wpływa na pozycjonowanie i w wielu e-sklepach powoduje znaczący wzrost konwersji.

Reklama produktów w Google Ads

Stale pracujesz nad poprawą jakości treści na stronie, a mimo to nie notujesz większych zysków ze sprzedaży? Zainwestuj w płatne reklamy Google Ads. Dzięki nim możesz w pełni kontrolować wydatki na reklamę i śledzić skuteczność prowadzonych działań. Wiesz też dokładnie, do jakiej grupy docelowej kierujesz swój przekaz reklamowy, co minimalizuje ryzyko błędów i strat.

Nie masz czasu lub nie wiesz, jak stworzyć kampanię Google Ads? Zleć to zadanie wyspecjalizowanej firmie lub agencji. Specjaliści przygotują Ci również kampanię remarketingową, czyli banery śledzące, które stale podążają za klientem. Remarketing jako jedno z narzędzi Google Ads sprawia, że reklama polskich produktów i usług przynosi wymierne, większe zyski.

Reklamy w sklepie internetowym: doceń media społecznościowe!

Gdzie reklamować produkty w sieci? Oczywiście nie wolno Ci pominąć mediów społecznościowych, takich jak: Facebook, Instagram czy LinkedIn. To właśnie w tych kanałach czeka na Ciebie zwykle Twoja grupa docelowa. Jedyne, co musisz zrobić, to stworzyć własną stronę sprzedażową i zacząć nawiązywać relacje z potencjalnymi odbiorcami.

Testuj też płatne narzędzia, dostępne w mediach społecznościowych i sprawdzaj, czy przykładowa reklama produktu przynosi zakładany zysk. Po uruchomieniu kampanii na bieżąco koryguj jej ustawienia oraz twórz testy A i B, by sprawdzić, które z Twoich działań przynoszą lepsze rezultaty. I co najważniejsze: stale wchodź w interakcje z potencjalnymi klientami. Pamiętaj, że każdy komentarz i polubienie generują cenny ruch na Twojej stronie i stymulują sprzedaż.

Jak wizytówka Google wpływa na zwiększenie sprzedaży?

Na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym i stacjonarnym wpływa również wizytówka w Google. Kto ją ma, ten zyskuje przewagę nad konkurencją, ponieważ staje się widoczny i wiarygodny. Google wizytówka to niedoceniane narzędzie i doskonałe miejsce na promocję towarów lub usług, o którym niestety często zapominają nawet najwięksi marketingowi geniusze! Jeśli masz konto Google, wykonanie prostej wizytówki zajmie Ci zaledwie kilka minut. Wizytówka jest darmowa, a Twoi klienci mają prawo pozostawiać przy niej własne opinie, przemyślenia i komentarze, dotyczące obsługi czy jakości asortymentu. W dzisiejszych czasach brak wizytówki w Google wzbudza nieufność u wielu potencjalnych klientów, którzy wolą zrobić zakupy u konkurencji.